By w Wielkanoc nikt nie był głody

Wolontariusze Banków Żywności zbierali przed świętami żywność w 2500 sklepach na terenie całej Polski, w tym również w Lublinie. Aż 381 ton artykułów spożywczych trafiło do najbardziej potrzebujących jeszcze przed Wielkanocą.


– Te 381 ton zebranych artykułów spożywczych to setki tysięcy drobnych gestów życzliwości i zrozumienia wobec trudnej sytuacji innych ludzi, które składają się na realną pomoc – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło ponad 33 tysiące wolontariuszy stacjonujących w 400 miastach na terenie całego kraju.

Pomoc żywnościowa trafi m.in. do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych rodziców i dzieci. W naszym kraju żyje około 1,6 mln takich ludzi, a dla wielu z nich pusty talerz stanowi przykrą codzienność. Banki Żywności już rozpoczęły przekazywanie żywności – informuje Anna Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności.

W Polsce działa 31 Banków Żywności, w tym w Lublinie, ratujących jedzenie przed zmarnowaniem. Banki odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo czy mięso. Instytucje korzystają też z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Zbiórki w sklepach, dzięki pomocy darczyńców, zapewniają pomoc w postaci trwałych produktów, takich jak: olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze. Zebrane produkty są liczone, sortowane i pakowane w paczki. Poprzez lokalne organizacje pomocowe trafiają do najbardziej potrzebujących jako wsparcie przed świętami. (EM.K.)

Banki Żywności w Polsce pozyskują średnio 80 000 ton jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat), które dystrybuują do ponad 1600 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 3500 organizacji pomocowych i instytucji społecznych.