Były wiceprezydent do sejmu?

Pierwsza piątka Koalicji Polskiej, utworzonej przez PSL i Kukiz`15, w okręgu chełmskim jest już ustalona. Koalicjanci pracują nad obsadą kolejnych miejsc. Nieoficjalnie mówi się o starcie byłego wiceprezydenta Chełma, Józefa Górnego.

Liderem Koalicji Polskiej w okręgu wyborczym nr 7 (Chełm – Biała Podlaska – Zamość) został Jarosław Sachajko z Zamościa, poseł Kukiz`15. Dalsze cztery miejsca na liście zajmują członkowie PSL. Drugi na liście jest były poseł, były europarlamentarzysta i do niedawna wicemarszałek województwa lubelskiego, Arkadiusz Bratkowski spod Zamościa. Trzecie miejsce ma Przemysław Litwiniuk z Białej Podlaskiej, eks przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego. Na czwartej pozycji znalazł się Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. Piąty z kolei jest Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta.

Ludowcy i Kukiz`15 po cichu liczą na dwa mandaty w okręgu chełmskim. Na walce o głosy dwóch kandydatów z Zamojszczyzny, czyli posła Sachajko i Bratkowskiego, zamierzają skorzystać pozostali, a najbardziej Litwiniuk i Smal, którzy powalczą o głosy wyborców odpowiednio w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim oraz w Chełmie i powiecie chełmskim.

– Jeśli Sachajko „pociągnie” listę, a dostał dobry wynik w majowych wyborach do Parlamentu Euorpejskiego, jesteśmy w stanie wywalczyć dwa mandaty, bo w to, że przekroczymy próg wyborczy, nikt z nas nie wątpi – mówi jeden z ludowców.

Obecnie zarówno Kukiz`15, jak i PSL, w sejmie mają po jednym przedstawicielu. Posłanką ludowców jest Genowefa Tokarska, której tym razem najprawdopodobniej zabraknie na liście Koalicji Polskiej. Nie będzie na niej również Sławomira Sosnowskiego, jeszcze nie tak dawno typowanego do pierwszego miejsca. Były marszałek województwa lubelskiego postanowił kandydować do senatu z okręgu bialskiego. Jego szanse są spore, bo podobno nie wystartuje obecny senator Grzegorz Bierecki z PiS.

Z naszego regionu oprócz piątego na liście Smala, kandydować będzie także Lucyna Sado, była radna powiatu chełmskiego, której szanse na mandat są raczej iluzoryczne. Nieoficjalnie mówi się, że grodzka organizacja Polskiego Stronnictwa Ludowego ma wystawić swojego prezesa, byłego wiceprezydenta Chełma Józefa Górnego. Ostateczna decyzja nie zapadła, bo Górny chciałby podobno „biorące miejsce”. Niewykluczone, że wystartuje z ostatniej 24. pozycji… (s)