Centrum za miliony

W Pałacu Biskupów Unickich na Górze Chełmskiej planowane jest Centrum Dialogu Kultur. Ma to być centrum kultury z salami muzealnymi, pokazującymi wielokulturową przeszłość tego miejsca.

Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej przekazało miastu w piętnastoletnią dzierżawę budynek dawnego Pałacu Biskupów Unickich wraz z ogrodami. Dzięki temu ratusz mógł aplikować do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 85-procentowe dofinansowanie projektu budowy Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej. Projekt wart jest prawie 13 milionów zł.

Zakłada on restaurację budynków dawnego Pałacu Biskupów i urządzenie tam sal muzealnych pokazujących bogatą, wielokulturową przeszłość tego miejsca za pomocą nowoczesnych technologii, m.in. piramidy holograficznej, wydruków 3D, tablic interaktywnych i multimedialnych, systemu audio przewodnika. W odrestaurowanym obiekcie zaplanowano zajęcia teatralne, m.in. prezentację spektaklu przedstawiającego historię Góry Chełmskiej, warsztaty, koncerty, recitale nawiązujące do kultury lwowskiej sprzed 1939 roku, tworzonej przez artystów polskich, ukraińskich i żydowskich. Centrum ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a projekt ma być wdrażany w partnerstwie z norweską instytucją kulturalną.

Prace na Górce

W najbliższych tygodniach rozpoczną się też prace archeologiczne w kryptach pod Sanktuarium. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem roboty obejmą zakrystię północną, która miałaby zostać połączona z kryptami. Oprócz tego zrekonstruowana ma być trumna Jakuba Suszy, biskupa unickiego. Proboszcz Sanktuarium zapowiada, że w tym roku krypty także udostępnione będą do zwiedzania. Podobnie jak dzwonnica na Górze Chełmskiej. Kontynuowany też będzie remont elewacji świątyni. (t)