Chełm niskoszkodowy

Ciekawy ranking przygotowali eksperci z portalu rankomat.pl. Porównali 84 największe polskie miasta pod względem liczby zgłaszanych szkód komunikacyjnych pokrywanych z OC kierowców w 2020 r. Chełm znalazł się w nim na 74. miejscu. Czym niższa pozycja w rankingu, tym mniejszy był odsetek odszkodowań, wypłacanych z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, co pozytywnie powinno przekładać się na cenę polis ubezpieczeniowych.


Według danych zebranych przez specjalistów rankomat.pl 18,7 proc. kierowców z Chełma przyznało się, że w ostatnich latach ich ubezpieczyciel musiał wypłacać odszkodowanie za spowodowane przez nich szkody OC. Ten wynik dał miastu 74. miejsce w rankingu szkodowości. Gorzej z dużych miast województwa lubelskiego wypadł Lublin, który zajął 56. miejsce z wynikiem 21,2 proc. Nieco lepiej od Chełma wypadły Zamość – 75. pozycja z wynikiem 18,6 proc. oraz Biała Podlaska – 81. lokata z 17,9 proc.

W skali kraju najwięcej kierowców przyznało się do szkody w Rudzie Śląskiej (26,1 proc.), Sosnowcu (25,6 proc.) i Jaworznie (25,2 proc.), a najbezpieczniej jeżdżą kierowcy w Ostrowcu Świętokrzyskim (16,8 proc. zgłosiło szkodę z OC), Gnieźnie (17,4 proc.) i Ełku (17,7 proc.).

Odsetek kierowców z danego rejonu, którym trzeba było wypłacić odszkodowanie komunikacyjne OC, jest jednym z czynników przekładających się na ceny polis OC. M.in. stąd najdroższe w woj. lubelskim są one w Lublinie – średni koszt polisy OC w 2020 r. wyniósł 683 zł, a najtańsze w Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej (po 595 zł).

– Liczba szkód likwidowanych z polisy OC właściciela pojazdu to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny składki. Na cenę OC wpływają także informacje o kierowcy, przede wszystkim jego wiek i okres posiadania prawa jazdy oraz dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być sieć i rodzaj dróg, po których się porusza, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku w tym regionie – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Statystyki wskazują, że szkodowy kierowca z Chełma to 32-latek, który ma w garażu volkswagena golfa z 2007 roku. Składka, jaką musieli zapłacić mieszkańcy Chełma za polisę, którzy w zeszłym roku spowodowali co najmniej jedną szkodę, to 835 zł. Dla porównania średnia cena OC w mieście wyniosła około 600 zł. (opr. s, źródło: rankomat.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here