Chełm vs Covid`19

Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, jedna z koronawirusowych twarzy resortu, opracował dla Chełma miejską strategię walki z Covid`19. Będą szybkie testy na przeciwciała dla osób z grup wysokiego ryzyka, zwolnienia z opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku, czy specjalne bony do 5 000 zł do wykorzystania w miejskich spółkach za np. ciepło, wodę czy ścieki. W niedzielę portal tvn24.pl poinformował, że od najbliższego poniedziałku Cieszyński ma pełnić funkcję wiceprezydenta Chełma.

Janusz Cieszyński, jeszcze do niedawna wiceminister zdrowia, prawa ręka eksministra Łukasza Szumowskiego, był jedną z najczęściej pokazywanych twarzy przy pracach nad tarczami antycovidowymi oraz słynnymi zamówieniami respiratorów czy materiałów ochronnych. Od kilkunastu dni jest często widywany w Chełmie. Z prezydentem Jakubem Banaszkiem zna się z czasów wspólnej pracy w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Nic dziwnego, że pojawiły się plotki, jakoby Cieszyński miałby dostać posadę w magistracie, bądź jednej z podległych miastu jednostek.

Biuro Prasowe Prezydenta Chełma rozwiało wszelkie wątpliwości. – Pan Janusz Cieszyński, na prośbę prezydenta Jakuba Banaszka, zgodził się pomóc i służyć swoją wiedzą miastu w trudnym czasie pandemii Covid-19 – tłumaczą urzędnicy. – Pan Cieszyński, z którym prezydent zna się z czasów wspólnej pracy w administracji rządowej, pomaga w opracowaniu rozwiązań, które wpłyną na zminimalizowanie potencjalnych, negatywnych skutków epidemii dla miasta.

Urzędnicy podkreślają, że jedyne koszty, jakie poniesie samorząd, to zwrot pieniędzy za dojazdy Cieszyńskiego do Chełma. W piątek, 6 listopada, prezydent Banaszek, na zwołanej w Chełmskiej Bibliotece Publicznej konferencji prasowej, dokładnie wyjaśnił cel pobytu byłego wiceministra zdrowia w mieście. Cieszyński opracował dla samorządu strategię walki z Covid`19. – Mamy konkretne rozwiązania, które zostaną wdrożone w Chełmie. Jako samorząd podchodzimy z odpowiedzialnością do walki z koronawirusem, zarówno w ujęciu zdrowotnym, jak i gospodarczym – stwierdził Banaszek.

Były wiceminister zdrowia podkreślił, że zastosowane rozwiązane są dopasowane do lokalnej specyfiki. Plan powstał w toku rozmów z ekspertami i przedsiębiorcami. – Jest wiele branż, które nie mogą funkcjonować tak, jak dotychczas. Na poziomie samorządu można zaproponować dodatkowe wsparcie – mówił Cieszyński.

W ramach wsparcia samorząd oferuje powszechny dostęp do szybkich testów na przeciwciała koronawirusa dla pracowników nie tylko instytucji miejskich, ale też prywatnych przedsiębiorstw. – Chodzi o osoby, które mają kontakt z licznym gronem. Testy będą wykonywane osobom z objawami, w przypadkach, gdy zdecyduje o tym lekarz. Pozytywny wynik testu antygenowego stanowi wystarczające potwierdzenie, aby uznać, że pacjent jest chory na koronawirusa. miejska strategia testowania będzie uzupełniała działania rządu i pozwoli na zidentyfikowanie osób, które przeszły chorobę bez widocznych objawów. Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość natychmiastowego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby. Będzie też dodatkowy punkt pobrań wymazów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – tłumaczył Cieszyński.

Samorząd proponuje też wsparcie dla podmiotów gospodarczych, które ucierpiały ze względu na wprowadzone obostrzenia z powodu Covid`19. Głównie chodzi o branżę gastronomiczną. – Odbyliśmy spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami. Zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania. Pierwsze to zwolnienie z opłat za sprzedaż napojów alkoholowych na cały 2021 r., dla tych, którzy będą kontynuować działalność. Zwolnimy też z opłat za zajęcie pasa drogowego przedsiębiorców otwierających wiosną i latem ogródki restauracyjne – mówił Cieszyński.

Wsparcie dla firm przygotowały również miejskie spółki. – Proponujemy firmom bonus do 5 000 zł do wykorzystania za wodę, ścieki czy ciepło. Te podmioty, które nie będą w stanie regulować na bieżąco swoich należności wobec miejskich spółek, mogą liczyć na rozłożenie ich na raty, bez odsetek – wyjaśniał były wiceminister.

Miasto dodatkowo planuje w listopadzie zwolnić przedsiębiorców z branży gastronomicznej i fitness, ze względu na wyłączoną działalność z powodu epidemii, od podatku od nieruchomości. – Chodzi o to, by ta danina nie stanowiła dodatkowego obciążenia dla właścicieli firm, które ucierpiały ze względu na Covid`19 – doprecyzował Janusz Ciechański. – Ten pakiet rozwiązań, mamy nadzieję, wzbudzi też zainteresowanie innych samorządów.

Miasto deklaruje też systematyczne spotkania z przedstawicielami branż, którym samorząd może pomóc oraz wsparcie dla szpitali w rozmowach z branżą hotelarską przy organizacji izolatorium. – Branża hotelarska ma możliwość udostępnienia miejsc na taki cel. Przygotowany program ma być realny i realnie pomóc. To też przykład wykorzystania możliwości, którymi dysponuje każdy samorząd gminny. Musimy działać według zasady „wszystkie ręce na pokład” aby wesprzeć działania rządu także z lokalnej perspektywy i wykorzystać wszystkie zasoby na walkę ze skutkami pandemii – mówił prezydent Banaszek.

W niedzielę portal tvn24.pl poinformował, że od 9 listopada Cieszyński ma być wiceprezydentem Chełma. (s)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here