Chełm zorganizuje mistrzostwa Polski w zapasach!

Katarzyna Krawczyk, najbardziej utytułowana zawodniczka Cementu Gryf Chełm, w majowych mistrzostwach będzie broniła złotego medalu

Szykują się wielkie sportowe emocje! Do Chełma przyjadą najlepsi zapaśnicy i najlepsze zapaśniczki z całej Polski, medaliści mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. W dniach 13-15 maja br. w Miejskiej Hali Sportowej zostaną rozegrane 75. Mistrzostwa Polski Seniorów w Zapasach w Stylu Klasycznym i 30. Mistrzostwa Polski w Zapasach Kobiet. To najważniejsza tegoroczna zapaśnicza impreza w kraju.

Chełm w maju br. będzie stolicą polskich zapasów. Jak poinformował nas wiceprezes Cementu Gryf, Mieczysław Czwaliński, Polski Związek Zapaśniczy przyznał chełmskiemu klubowi rolę gospodarza mistrzostw Polski w stylu klasycznym mężczyzn i kobiet (styl wolny). W końcu zapasy w Chełmie mają bogatą tradycję. Cement Gryf wyszkolił wielu medalistów mistrzostw świata i Europy, a także igrzysk olimpijskich. Na zapaśniczej mapie Polski Chełm od lat jest jednym z najważniejszych miast. Obie tegoroczne imprezy będą jubileuszowe. Mistrzostwa Polski w stylu klasycznym zostaną rozegrane po 75., a mistrzostwa kobiet – po raz 30.

– Czeka nas mnóstwo pracy, bo organizacja tak wielkiej imprezy wymaga olbrzymiego zaangażowania – mówi Mieczysław Czwaliński. – Mamy jednak spore doświadczenie pod tym względem. W przeszłości organizowaliśmy wiele imprez zapaśniczych różnych szczebli i uczestnicy za każdym razem chwalili nas za wysoki poziom organizacyjny. Bardzo liczymy, jak zawsze zresztą, na pomoc ze strony miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale również sponsorów, bo bez nich te mistrzostwa nie odbędą się. Dlatego już dziś apelujemy do wszystkich firm, które chciałyby uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu sportowym o wsparcie nas przy organizacji imprezy. Całe mistrzostwa, od pierwszej do ostatniej walki, będą transmitowane w Internecie, na specjalnej stronie przeznaczonej dla fanów sportów walki. Takie zawody na żywo śledzi wiele tysięcy sympatyków zapasów. To też jest okazja do zaprezentowania swojej firmy – zaznacza Czwaliński.

Mistrzostwa Polski w zapasach seniorów i seniorek, obok zaplanowanego na lato wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, bez wątpienia zapowiadają się jako największe wydarzenie sportowe 2022 roku. Przez to, że wezmą w nich udział najlepsi polscy zapaśnicy i zapaśniczki, w tym medaliści olimpijscy oraz mistrzostw świata i Europy, stają się też najważniejszą tegoroczną imprezą zapaśniczą w kraju! – Dążymy do tego, by najciekawsze walki finałowe na żywo pokazała telewizja. Mistrzostwa będą również wielką promocją Chełma. Do naszego miasta przyjedzie ponad 300 osób. Mówię tutaj o zawodnikach, zawodniczkach, trenerach, działaczach, sędziach, władzach Polskiego Związku Zapaśniczego oraz byłych uznanych zapaśnikach. Spędzą w Chełmie trzy dni. Dzięki tej imprezie zarobią właściciele hoteli i restauratorzy. Jestem też przekonany, że trybuny Miejskiej Hali Sportowej wypełnią się po brzegi – mówi wiceprezes Czwaliński.

Miejska Hala Sportowa już pękała w szwach podczas wielkiej zapaśniczej imprezy. A było to w 2004 roku, kiedy to w Chełmie rozegrano mistrzostwa Polski seniorów w stylu klasycznym. Finałowe walki o złote medale z udziałem zawodników Cementu Gryf Chełm, Radosława Truszkowskiego i Dariusza Jabłońskiego obejrzało ponad tysiąc widzów. Obaj zdobyli mistrzostwo Polski i dzięki temu reprezentowali nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Atenach.

– Na podobne zainteresowanie ze strony sympatyków sportu w Chełmie liczymy również w tym roku – podkreśla Czwaliński. – Wysoka klasa sportowa zawodników i zawodniczek, którzy wezmą udział w mistrzostwach, gwarantują wielkie emocje.

Do Chełma przyjadą m.in.: ubiegłoroczny mistrz świata, Magomedmurad Gadżijew z AKS Piotrków Trybunalski, brązowi medaliści: Arkadiusz Kułynycz z Olimpijczyka Radom i Gework Sahakian z Cartusii Kartuzy, nie zabraknie też chełmskiej medalistki MŚ, Katarzyny Krawczyk. Będzie wicemistrz Europy Mateusz Bernatek z AKS, srebrne medalistki ME, Roksana Zasina z ZTA Zgierz i chełmska zapaśniczka Angelina Lysak, która została mistrzynią świata do lat 23.

– W mistrzostwach weźmie udział cała plejada najlepszych polskich zapaśników w stylu klasycznym i zapaśniczek. Nikt, kto liczy się w zapasach, nie odpuszcza mistrzostw Polski, bo te zawody są swego rodzaju przepustką do reprezentacji Polski i mogą decydować o wyjeździe na mistrzostwa świata. Oczywiście, na starcie nie zabraknie również zawodników z naszego klubu. Już dziś możemy ostrzyć sobie apetyty na rywalizację naszego brązowego medalisty mistrzostw świata do lat 23 Szymona Szymonowicza z niepokonanym od lat na krajowym podwórku Arkadiuszem Kułynyczem. Bardzo liczymy na świetne występy naszych dziewcząt, wielokrotnej mistrzyni kraju Katarzyny Krawczyk, ale też Anheliny Lysak, Anny Urbanowicz, ale też młodych, utalentowanych zawodniczek, jak: Daniela Tkachuk, Anastasiia Padoshyk, Anna Król, Maria Świeczak, czy Anastasiia Lebedieva. Będziemy u siebie, dlatego też nasi trenerzy przygotują swoich podopiecznych jak najlepiej, by sprawić kibicom niespodziankę i zdobyć worek medali. Z mocnym wsparciem ze strony kibiców będzie nam łatwiej – podkreśla Mieczysław Czwaliński.

Organizatorzy mistrzostw Polski zapewniają, że do Chełma przyjadą również byli znakomici zawodnicy. – Większość z nich pracuje dziś w klubach, są trenerami. Mam tu na myśli mistrzów olimpijskich, Włodzimierza Zawadzkiego czy Ryszarda Wolnego. Na mistrzostwa najprawdopodobniej przyjadą też Andrzej Wroński – dwukrotny mistrz olimpijski, Józef Tracz – dwukrotny medalista igrzysk, czy Piotr Stępień – wicemistrz z Barcelony. Będzie oczywiście prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron, jeden z najbardziej utytułowanych polskich zapaśników. Jednym słowem warto będzie przyjść do Miejskiej Hali Sportowej, by spotkać mistrzów! – zaznacza Mieczysław Czwaliński.

Mistrzostwa Polski w zapasach mają być, jak podkreśla wiceprezes Cementu Gryf, niezapomnianą imprezą. – Chcemy ją tak zorganizować, by jej uczestnicy na długo zapamiętali zawody w Chełmie. Finały będą wielkim show, ale nie będziemy zdradzać scenariusza mistrzostw – dodaje M. Czwaliński.(d)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here