Chełmian nie stać na płatne parkingi

59 proc. mieszkańców opowiada się przeciwko tworzeniu strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum miasta, 41 proc. jest na za jej wprowadzeniem – to wyniki sondażu na stronie prezydenta Jakuba Banaszka na Facebooku. Swój głos oddało ponad 4,6 tys. osób. A głosowali tylko internauci. Mieszkańcy Chełma za mało zarabiają, by jeszcze płacić za parkowanie w Śródmieściu. Ale miasto szuka pieniędzy.

W czwartek 31 stycznia o 17.00 w urzędzie miasta prezydent Chełma Jakub Banaszek zamierza spotkać się z mieszkańcami i rozmawiać w sprawie utworzenia w ścisłym centrum strefy płatnego parkowania. O tym w minionych kadencjach myślała też poprzedniczka Banaszka – Agata Fisz, ale po analizach urzędnicy uznali, że finansowo budżet miasta niewiele zyska. Prezydent Jakub Banaszek jest innego zdania.

Przekonuje, że miasto na utworzenie strefy nie wyłoży złotówki, zrobi to za niego wybrany w przetargu operator, a dodatkowo do miejskiej kasy każdego roku wpłynie nawet 3 mln zł. Prezydent zapowiada, że pieniądze w całości przeznaczy na remonty dróg.

Jak napisał na Facebooku Jakub Banaszek, z propozycją utworzenia strefy płatnego parkowania zwrócili się do niego przedsiębiorcy i część mieszkańców. Trochę wątpimy. Prezydent zapewnia, że sprawa nie jest przesądzona, natomiast chciałby, aby na ten temat wypowiedziało się jak najwięcej chełmian. Gorąca dyskusja w kwestii płatnych parkingów rozgorzała pod samym wpisem prezydenta na portalu społecznościowym. Przeważają komentarze przeciwko tworzeniu strefy.

Mieszkańcy pytają, czy parkometry obejmą również parking przy urzędzie miasta, gdzie parkują urzędnicy. Inni wytykają stan dróg w mieście i sugerują, by w pierwszej kolejności urzędnicy zajęli się właśnie tym problemem. Nie brakuje też głosów, że w centrum miasta najzwyczajniej potrzeba więcej miejsc parkingowych. Mieszkańcy podkreślają, że ludziom w Chełmie nie żyje się na tyle dobrze, by mieli jeszcze płacić za parkowanie w Śródmieściu.

Jest też opinia, że „Chełm to nasze miasto i powinniśmy mieć możliwość poruszania się po nim za darmo”. Są również osoby, które nie do końca wierzą w to, że pieniądze za parkowanie w centrum zostaną wydane na remonty dróg. Jeden z mieszkańców proponuje, by prezydent przed podjęciem decyzji przeprowadził analizę opłacalności wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

W opiniach za płatnym parkowaniem z kolei nie brakuje komentarzy, by pierwsze pół godziny, albo nawet 90 minut było za darmo. Zwolennicy płatnej strefy przekonują też, by pominąć zewnętrznego operatora, a zadanie dołożyć do obowiązków straży miejskiej.

Tak czy owak chełmian nie stać na to, by płacić za parking w centrum. Przynajmniej do czasu, kiedy mieszkańcom będzie się żyło w mieście lepiej. Stanie się tak, gdy chełmianie będą mieli pracę i godziwe wynagrodzenia. Zamiast wprowadzania opłat za postój, lepszym rozwiązaniem z całą pewnością byłoby uporządkowanie centrum miasta, być może też nowa organizacja ruchu w Śródmieściu i wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych. Takie działania mogą spotkać się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców, znacznie lepszym niż pomysł tworzenia płatnych stref parkowania. (s)