Chełmianie żeglują

Chełmski Dom Kultury i Klub Żeglarski Chełm zapraszają na cykl bezpłatnych szkoleń żeglarskich „Chełmianie żeglują”. To okazja do zapoznania lub uzupełnienia wiedzy na temat żeglarstwa, a także punkt wyjściowy do kursu na patent żeglarza jachtowego. Kolejne spotkanie zaplanowano 13 kwietnia godz. 13:00: „Etyka i etykieta jachtowa” – kpt. Jacek Sieroń. Szkolenie pod patronatem Prezydenta Miasta Chełm – Jakuba Banaszka.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Władcy przygód. Stąd do Oblivio: 8, 9, 10, 11 kwietnia godz. 14.00, godz. 16.00, ZORZA
Shazam!: 8, 9, 10, 11 kwietnia godz. 18.00, godz. 20.45, 12 kwietnia godz. 19.30; 13, 14 kwietnia godz. 14.00, godz. 19.30, ZORZA
Dumbo: 12 kwietnia godz. 14.00, godz. 16.45; 13, 14 kwietnia godz. 11.00, godz. 16.45, ZORZA

Z serca dla serca

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie organizuje niezwykłe wydarzenie. Koncert charytatywny pod nazwą „Z serca dla serca” zaplanowano 10 kwietnia o godzinie 18.00 w Chełmskim Domu Kultury. To koncert, z którego cały dochód zostanie przekazany na rzecz 9-letniego Wiktora Kudana z Wereszcz Dużych, ucznia Szkoły Podstawowej w Zawadówce.

Wiktor od urodzenia zmaga się z poważną chorobą serca i ostatnie diagnozy lekarskie wskazują na niezwłoczną operacje, która może być wykonana na terenie Niemiec. Zabieg jest kosztowny, przekraczający możliwości finansowe rodziców. Podczas koncertu na scenie wystąpią absolutne gwiazdy – zespoły: „Vox”, „4 Pory Roq”, a także tancerze i wokaliści Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.

Bilety-cegiełki w cenie 40 zł do nabycia w kasach ChDK i Kinie Zorza. Stowarzyszenie „Przytulisko” udostępnia też konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze: 28 2030 0045 1110 0000 0277 8360 z dopiskiem „DLA WIKTORA”, a także KRS: 0000465707 do rozliczeń z podatku z dopiskiem „DLA WIKTORA”.

KDF w ChBP

W kwietniu do Klubu Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej wróciły „Historie prawdziwe”. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to wycieczka przez meandry ludzkich charakterów, postaw i zdarzeń. W kolejne środy widzowie śledzić będą losy wybitnych szefowych kuchni (Amy Adams i Meryl Streep), więźniów obozu w Sobiborze (w nowym filmie Konstantina Chabienskiego) oraz czarnoskórego agenta FBI, który został członkiem Ku Klux Klanu. Wszystkie projekcje odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów 40. Początek seansów o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Koncert „W Niedzielę Palmową”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 14 kwietnia o godz. 18.00 na koncert „W Niedzielę Palmową”. Podczas tegorocznego koncertu, oprócz doskonale znanego chełmianom Chadek Gospel Choir pod dyrekcją Grzegorza Głucha, z gościnnym udziałem Gabi Gąsior oraz Abrahama Diomande i uczestników warsztatów gospel, usłyszymy też program „Golgota Jasnogórska”.

To materiał oparty na poemacie pasyjnym poety Ernesta Brylla w wykonaniu Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Występy chóru gospel to żywiołowe, pełne pasji i pozytywnej energii widowiska, które w naturalny sposób angażują publiczność. Dodatkowo, w tym roku chór wystąpi z potężnym wsparciem wszystkich uczestników dwudniowych warsztatów.

Gabi Gąsior to prawdziwa ikona stylu gospel. Chórzystka, solistka i dyrygentka, wielokrotnie zapraszana do udziału w koncertach i nagraniach projektów gospel w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. z Adamem Sztabą, Kubą Badachem, Golec uOrkiestrą, Andrzejem Lampertem, Beatą Bednarz. Jest też autorką tekstów i aranżacji wokalnych, nauczycielem śpiewu i instruktorem wokalnym. Abraham Diomande to artysta z Nowego Jorku, który łączy styl gospel z afrykańskimi melodiami.

Jego twórczość to muzyczny koktajl pełen przeróżnych inspiracji, także reggae i r’n’b. Muzyk występował na całym świecie, dając koncerty m. in. w Niemczech, Francji, Burkina Faso i Polsce. Z kolei „Golgota Jasnogórska” to niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu. Była pisana przez Ernesta Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Jest to propozycja wspólnej modlitwy i zadumy nad Męką Pańską – przedstawiona w surowej i ascetycznej formie, która powoduje, że teksty jeszcze mocniej oddziałują na słuchaczy, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Bilety dla osób w wieku do 15 lat – 10 zł, dla pozostałych – 20 zł.

Spotkanie z Krzysztofem Skibą

W czwartek, 11 kwietnia o godzinie 18.00 gościem spotkania autorskiego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej (ul. Partyzantów 40) będzie Krzysztof Skiba, jeden z liderów kultowej formacji Big Cyc, człowiek kultury alternatywnej, współtwórca słynnej Pomarańczowej Alternatywy i trójmiejskiej sceny Lalamido oraz autor autobiografii „Skiba ciągle na wolności.

Autobiografia łobuza”. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu pod nazwą. „Literacki Chełm: cykl wydarzeń kulturalnych” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krzysztof Skiba to polski muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy, członek zespołu Big Cyc.

W swojej autobiografii Skiba rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido. „Jest rozrywkowo i politycznie.

Latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawią się, śpiewając przeboje Big Cyca. Autobiografię łobuza czytajcie, jak chcecie, od początku, od środka lub wspak, bo kolejne rozdziały są jak puzzle, które ktoś porozrzucał na nie zawsze miękkim dywanie rock and rolla”. Wstęp na spotkanie z K. Skibą wolny.

Na koncert do Krasnegostawu Kuba Więcek  Trio w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 18.00, na koncert tria saksofonisty Kuby Więcka, promujący drugi album artysty „Mulstitasking”.