Chełmianin zasłużony Lubelszczyźnie

Chełmianin Henryk Kartaszyński, założyciel i właściciel firmy Pro-Project, znalazł się w gronie pięciu laureatów prestiżowej, dorocznej nagrody „Bene Meritus Terrae Lublinensi”. Od czternastu lat kapituła, którą tworzą redaktorzy naczelni lubelskich mediów, przyznaje ją osobom, które „Dobrze Zasłużyły się Ziemi Lubelskiej” swoją pracą i dokonaniami.

Tegoroczna uroczysta gala, podczas której wręczono tytuły „Bene Meritus Terrae Lublinensi 2018”, odbyła się w ubiegłą środę w Teatrze Osterwy w Lublinie. Jak co roku, tytuły przyznano w trzech kategoriach: nauka, kultura i biznes. Właśnie w tej ostatniej spośród kilkunastu nominowanych kandydatów z całego województwa, kapituła tytułu wybrała chełmianina, Henryka Kartaszyńskiego, założyciela firmy Pro-Project, która swoją siedzibę ma w Okszowie, koło Chełma.

Pro-Project, którym pan Henryk obecnie kieruje razem z synem Rafałem, powstał w 1991 roku. Firma swoją działalność rozpoczynała w garażu, a dziś jest jedynym w Europie i jednym z kilku na świecie producentem fantomów do testowania aparatów rentgenowskich stosowanych w stomatologii oraz jedynym w Polsce przedsiębiorstwem produkującym przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej w stomatologii, radiografii, fluoroskopii, angiografii, mammografii, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, radioterapii i ultrasonografii.

Swoje produkty sprzedaje do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach i, chyba jako jedyne przedsiębiorstwo z województwa, ma swoją filię w USA. Firma zatrudnia ponad 30 osób i stale się rozwija, a swoim sukcesem potrafi dzielić się z innymi, wspierając różne akcje społeczne i charytatywne, a jej szefowie chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcami dopiero rozpoczynającymi działalność.

– Chciałbym serdecznie podziękować kapitule za dostrzeżenie małej firmy z kresów województwa. Jesteśmy firmą, która produkuje tego typu wyroby jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Województwo lubelskie reprezentujemy przynajmniej w 110 krajach świata, więc myślę, że ta promocja naszego regionu jest dosyć szeroka. To od nas dowiadują się niektórzy, że jest taki kraj jak Polska, takie województwo jak lubelskie czy powiat chełmski – mówił, odbierając nagrodę na deskach Teatru Osterwy, wyraźnie wzruszony Henryk Kartaszyński.

Oprócz chełmianina laureatami tytułu „Bene Meritus Terrae Lublinensi” za 2018 rok zostali, w dziedzinie nauka: prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki ogólnej w SPSK nr 1 w Lublinie i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich oraz prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii SPSK nr 4 w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, a w dziedzinie kultura: dr Jarosław Wach, autor zbioru wierszy współczesnych poetów lubelskich w tłumaczeniach na języki obce, zebranych w tomie „Linie światła”. Wyróżnienie specjalne kapituła tytułu przyznała o. Filipowi Buczyńskiemu, franciszkaninowi, społecznikowi, założycielowi Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Pomysłodawcami przyznawania tytułu „Bene Meritus Terrae Lublinensi” osobom zasłużonym dla naszego regionu są: lubelska agencja reklamowa „Vena Art” oraz drukarnia Intrograf. Każdą edycję konkursu upamiętnia wydanie wyjątkowego i unikatowego kalendarza, drukowanego jedynie w stu egzemplarzach, które trafiają do najważniejszych postaci w województwie i państwie, w tym prezydenta RP i premiera. Kalendarz na 2019 rok zdobią zdjęcia przedstawiające Lubelszczyznę w odbiciu tafli wody, autorstwa fotografika Grzegorza Pawlaka. (rd)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here