Chełmianka bez licencji na grę w II lidze

Zdaniem PZPN Chełmianka na dziś nie spełnia kryteriów finansowych, stadionowych i dot. szkolenia młodzieży by móc uzyskać licencję na grę w II lidze

Jeśli naszej drużynie nawet jakimś cudem udałoby się wywalczyć awans do II ligi, to z graniem w niej i tak miałaby nie lada problem – PZPN ogłosił właśnie, że Chełmianka nie otrzymała licencji na grę w II lidze, bo nie spełnia kryteriów finansowych, dotyczących bazy sportowej i szkolenia młodzieży.

Na kolejkę przez zakończeniem III ligi Chełmianka zajmuje 3. miejsce w tabeli z iluzorycznymi szansami na grę w barażach. By tak się stało podopieczni trenera Ireneusza Pietrzykowskiego musieli by wygrać w sobotę (30 maja) z Wisłoką w Dębicy i liczyć na cud, czyli remis lub porażkę KSZO Ostrowiec Świętokrzyski z ostatnią w tabeli Spartą Kazimierza Wielka. Tyle, że nawet jeśli taki hurra optymistyczny scenariusz by się sprawdził i Chełmianka zagrałaby w barażach i wywalczyła na boisku awans do II ligi, to nasz zespół nie mógłby w niej zagrać. 27 maja komisja ds. licencji klubowych PZPN ogłosiła bowiem, że Chełmianka Chełm nie otrzymała licencji upoważniającej klub do uczestnictwa w rozgrywkach Betclic 2. ligi w sezonie 2026/2027 „w związku z niespełnieniem kryteriów F.03, F.04, I.01 oraz S.01”. Od decyzji PZPN służy odwołanie.

Sprawa wygląda poważnie. Kryterium F.03 dotyczy bowiem kwestii finansowych związanych z zobowiązaniami transferowymi. Klub musi wykazać, że nie ma przeterminowanych długów wobec innych klubów, np. za transfery zawodników albo raty transferowe. Kryterium F.04 to z kolei brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników czy z tytułu zobowiązań podatkowych oraz w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne. Kryterium I.01 mówi o wymaganiach dotyczących stadionu na II ligę, a ostatnie kryterium, S.01, mówi z kolei o tym, że „wnioskodawca musi posiadać program rozwoju młodzieży, sporządzony w formie pisemnej, zatwierdzony przez Departament Szkolenia właściwego WZPN”. Avia Świdnik i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski licencję na grę w II lidze otrzymały.

– Klub złożył wymaganą dokumentację, natomiast w toku procedury licencyjnej pojawiła się konieczność uzupełnienia dodatkowych kwestii formalnych wskazanych przez związek. Pozostajemy w stałym kontakcie z federacją i, w zależności od wyniku sportowego, wszystkie wymagane dokumenty zostaną dostarczone w wyznaczonym przez związek terminie – czytamy w komunikacie wydanym w sprawie przez Chełmiankę Chełm.

Do tematu wrócimy. (kg)