Chełmski saunamistrz

Radosław Sieraj z Chełmskiego Parku Wodnego zdobył brązowy medal w ogólnopolskich zawodach seansów saunowych.

Podczas ceremonii w saunie, saunamistrz polewa nagrzane kamienie pieca wodą. Powstała para osiada na ciele, utrudniając pocenie, a to wiąże się z większym podgrzaniem organizmu. W trakcie seansu używa się również olejków eterycznych. Mistrz ceremonii ręcznikiem rozprowadza po saunie aromatyzowaną parę w rytm muzyki. Doznania można także stymulować przy pomocy światła, przebrania i scenografii. Podczas zawodów w Łodzi, zawodnicy mierzyli się między sobą jeden na jednego. Zgromadzeni w saunie głosowali na saunamistrza, który według nich był lepszy.

Zmagało się 24 zawodników, w tym trójka z Chełma: Ewelina Kobiałka, Emilia Wełna i Radosław Sieraj. I to właśnie chełmianin okazał się czarnym koniem turnieju PTS Freestyle. Startując jako debiutant, pokonał w kwalifikacjach dużo bardziej doświadczonych rywali i uległ dopiero w półfinale zeszłorocznemu mistrzowi. Ale i tak odniósł duży sukces wywalczając brązowy medal. – Prowadzenie saunowych ceremonii nie jest w naszej części Polski zbyt popularne. Na zachodzie, np. na Śląsku, jest dużo więcej saunamistrzów. W Chełmie póki co tylko cztery osoby tym się zajmują – mówi R. Sieraj.

Mała popularność przeprowadzania rytuałów saunowych mogłaby stać się przeszkodą dla tych co chcą się nauczyć tego niszowego fachu, ale w przypadku Radka stała się jedynie drobnym utrudnieniem, które ostatecznie wyszło mu ma dobre. Gdy zaczynał swoją przygodę z ceremoniami saunowymi trzy lata temu, odbył jedynie dwudniowy kurs z Dawidem Bochnem. – To były tylko podstawy. Reszty, razem z Eweliną i Emilią musieliśmy uczyć się sami i dzięki temu wyrobiliśmy całkiem inny styl niż pozostali zawodnicy turnieju. Myślę, że to miało duży wpływ na mój końcowy wynik – R. Sieraj

Na początku przyszłego roku Radek planuje wziąć udział w dużo bardziej wymagających, a przez to prestiżowych zawodach Sauna Cup. Tam już sama technika „machania ręcznikiem” to jedynie 30% końcowej oceny. Sędziowie będą dużo większą wagę przykładać do drobnych szczegółów, a najważniejszy będzie zaprezentowany spektakl. Radek planuje pokazać „Historię Białego Niedźwiedzia”, opowiadającą dzieje Chełma. Całe miasto na pewno będzie trzymać kciuki za swojego reprezentanta. (sr, fot. fb)