Chełmskie firmy w tarczy

24,3 miliona złotych – to kwota składek, z której ZUS zwolnił przedsiębiorców z Chełma i powiatu chełmskiego. – To wsparcie z tarczy antykryzysowej w ZUS, o które płatnicy ubiegali się najczęściej – mówi rzecznik ZUS.

30 czerwca minął termin składania wniosku i dokumentów w ramach tarczy antykryzysowej.

– Zwolnienie z opłacania składek przysługiwało kilku grupom płatników i obejmowało dwa lub trzy miesiące (okres od marca/kwietnia do maja 2020 roku). Spółdzielnie socjalne i przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 9 osób, korzystali z całkowitego umorzenia.

Natomiast płatnikom, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, przysługiwało zwolnienie z połowy kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. W przypadku przedsiębiorców, którzy opłacali składki wyłącznie za siebie, warunkiem skorzystania z ulgi był przychód nieprzekraczający 15 681 złotych lub dochód nieprzekraczający 7 tysięcy złotych – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

W Chełmie i powiecie chełmskim ze zwolnienia ze składek skorzystało dotychczas ponad 3,7 tys. płatników. Łączna kwota zrealizowanych dla nich umorzeń to 24,3 mln zł. – Ta kwota może jeszcze wzrosnąć, bo niewielki odsetek wniosków jest w postępowaniu wyjaśniającym – dodaje M. Korba. – Wiele wniosków o wparcie dotyczyło również świadczeń postojowych. Otrzymują je przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w działalności z powodu Covid-19. Miesięczne świadczenie wynosi maksymalnie 2080 zł „na rękę”.

Można je otrzymać do trzech razy pod warunkiem, że sytuacja materialna wnioskodawcy nie poprawiła się. Wnioski będzie można składać nawet do trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Obecnie można je wysłać tylko przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Postojowe dla mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego wypłaca Oddział ZUS w Biłgoraju. W całym obsługiwanym przez siebie regionie oddział wypłacił dotychczas 25,5 tysiąca świadczeń postojowych na kwotę około 51 milionów złotych. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here