Chełmskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia tego roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą i określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Triumf polskich wojsk zdecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Miasto Chełm wspólnie Garnizonem Chełm upamiętni tę niezwykłą rocznicę. Do udziału w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego zapraszają prezydent Jakub Banaszek oraz dowódca Garnizonu Chełm ppłk Hubert Trusiuk.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 od Mszy Świętej w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Główna część obchodów została zaplanowana na godz. 10:15 na pl. Doktora Edwarda Łuczkowskiego. Tam Dowódca Garnizonu Chełm złoży meldunek, odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie gospodarze oraz goście złożą wiązanki i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Całość zakończy Defilada Wojskowa.

Na godzinę 11:00, również na pl. Łuczkowskiego, zaplanowano koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Na miejscu wspólnie będziemy mogli odśpiewać takie szlagiery, jak m.in. „Przybyli ułani pod okienko”.

Pół godziny później, przy budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, z inicjatywy Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie przy wsparciu Miasta Chełm, nastąpi wmurowanie tablicy upamiętniającej pobyt w tym miejscu Marszałka Józefa Piłsudskiego (kwaterował w tym miejscu w dniach 1-2 sierpnia 1920 r.).

UWAGA! Uroczystość odbędzie się z zachowaniem zasad oraz wytycznych związanych z obowiązującym reżimem sanitarnym. Mieszkańcom, którzy zdecydują się przyjść na pl. Łuczkowskiego, przypominamy o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.