Chełmskie szkoły znów w ogonie

Wstyd. Chełmskie licea i technika są na dalekich miejscach w corocznym rankingu „Perspektyw”. Przegrały rywalizację z wieloma szkołami z miast zdecydowanie mniejszych od Chełma.

Sytuacja powtarza się co roku. Chełmskich szkół nie ma w czołówce najlepszych liceów i techników nie tylko w Polsce, ale i w województwie lubelskim. Portal edukacyjny „Perspektywy” opublikował ranking najlepszych ogólniaków i szkół technicznych w Polsce. Jego autorzy pod uwagę wzięli sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Ranking szkół technicznych powstał również w oparciu o wyniki egzaminów zawodowych.

Z chełmskich liceów najwyżej sklasyfikowano II LO. Odległe 414. miejsce chluby szkole jednak nie przynosi. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu placówka spadła aż o 119 lokat. W województwie lubelskim „Dreszer” plasuje się na dopiero 26. pozycji. Jeszcze mniej powodów do radości ma I LO. Szkoła znalazła się na dalekim 529. miejscu w Polsce i 33. w województwie.

O wiele lepiej od chełmskich szkół wypadły ogólniaki z mniejszych miast, takich jak: Ełk, Ostróda, Iłża, czy Sanok, a nawet pobliski Krasnystaw. Dla przykładu: I LO w Krasnymstawie zajmuje 363. miejsce w kraju i 22. na Lubelszczyźnie. A jeszcze nie tak dawno „Czarniecki” plasował się na drugim miejscu w województwie i w czołówce liceów w Polsce…

Nieco lepiej niż licea prezentują się miejskie technika. Najwyżej sklasyfikowano Technikum nr 3 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. 169. miejsce w Polsce i 14. w województwie nie są jednak szczytem marzeń zarówno dyrektor Edyty Chudoby, jak i grona pedagogicznego. – Utrzymaliśmy „Srebrną tarczę” z ubiegłego roku i poprawiliśmy się o 16 miejsc w kraju. Małymi krokami idziemy do przodu, nie popadamy jednak w hurraoptymizm, nie osiadamy na laurach. Musimy nadal wszyscy ciężko pracować – mówi dyrektor Chudoba.

Na 273. pozycji w kraju i 17. na Lubelszczyźnie znalazło się Technikum nr 2 z Zespołu Szkół Technicznych. Pozostałe miejskie technika nie zostały ujęte w rankingu, w którym sklasyfikowano łącznie 500 szkół technicznych z całej Polski.

Bardzo odległe pozycje chełmskich szkół w rankingu „Perspektyw” i uzyskane przez nie wyniki, nijak nie idą w parze z ogromnymi wydatkami na miejską oświatę. W tym roku miasto na szkoły i przedszkola wyda rekordową kwotę, ponad 180 mln zł. Koszty utrzymania szkół rosną co roku, a efektów, poza nielicznymi sukcesami indywidualnymi na olimpiadach przedmiotowych, jak nie było, tak nie ma.

A dzieci z chełmskich szkół i liceów już na starcie są w tyle za rówieśnikami z innych regionów, tracąc szanse na dobre studia. Jak długo jeszcze? Może wreszcie czas, żeby samorząd aktywnie włączył się w naprawę chełmskiej oświaty. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here