Chłopcy z Chełma jadą na Narodowy!

Zespoły Niedźwiadka Chełm U-10 i U-12 zajęły pierwsze miejsca w finale wojewódzkim turnieju „Z Podwórka na Stadion” o Puchar Tymbarku i awansowały do ogólnopolskiego finału imprezy, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. To jeden z największych sukcesów chełmskiego klubu, specjalizującego się w szkoleniu młodych piłkarzy. Dziewczyny z Niedźwiadka były trzecie w kat. U-8, a Polana Siennica Nadolna zajęła również trzecie miejsce wśród dziewcząt w wieku 12 lat.
Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek, jakie odbywały się w Międzyrzecu Podlaskim, poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa lubelskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich siedemnastej edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się PSP Momoty Górne i Football Academy Zamość (kategoria U-8), PSP Modliborzyce i UKS Niedźwiadek Chełm (U-10) oraz UKS „Piątka” Biała Podlaska i UKS Niedźwiadek Chełm (U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo lubelskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
Końcowe wyniki rywalizacji wśród chłopców w kat. U-8: 1. Football Academy Zamość, 2. SP Poniatowa, 3. SP nr 5 Świdnik, 4. SP Adamów, 5-8. Niedźwiadek Chełm, Płomyk Różanka, SP nr 2 Łęczna i TOP 54 Biała Podlaska. Warto dodać, że w kategorii tej najlepszym bramkarzem wybrano Mateusza Tulikowskiego z Niedźwiadka.
Wyniki rywalizacji dziewcząt w kat. U-8: 1. PSP Momoty Górne, 2. Bystrzejowice Pierwsze, 3. Niedźwiadek Chełm, 4. SP Kaczórki, 5-8. SP Ostrów Lubelski, SP nr 1 Biała Podlaska, SP nr 2 Łęczna, SBD Mołodiatycze. Najlepszą bramkarką wybrano Oliwię Łygas z Niedźwiadka.
W kat. dziewcząt U-10 zwyciężyły Modliborzyce, a kolejne miejsca zajęły: 2. SP Ostrów Lubelski, 3. Legion Grabów Szlachecki, 4. Niedźwiadek Chełm, 5-8. SP nr 1 Biała Podlaska, SP nr 8 Zamość, SP Józefów nad Wisłą i SP Bystrzejowice I. Najlepszą zawodniczką tej kategorii okazała się Maja Mazurek z Niedźwiadka. Dziewczęta z Chełma wygrały też w klasyfikacji Fair Play.
Chłopcy z Niedźwiadka prowadzeni przez Andrzeja Dobrzyńskiego nie mieli sobie równych w kat. U-10. Pewnie awansowali do fazy pucharowej i w ćwierćfinale pokonali Puławiaka Puławy 4:3 po serii rzutów karnych (w regulaminowym czasie było 1:1). W półfinale Niedźwiadek rozbił 3:0 SP Fajsławice, a w finale jeszcze wyżej (4:0) SP nr 7 ze Świdnika. Klasyfikacja końcowa rywalizacji chłopców: 1. Niedźwiadek Chełm, 2. SP nr 7 Świdnik, 3. SP nr 29 Lublin, 4. SP Fajsławice, 5-8. SP Wola Sernicka, SP nr 4 Łęczna, MUKS Kraśnik i Puławiak Puławy. W klasyfikacji Fair Play wygrała SP Fajsławice, a najlepszym zawodnikiem tej kategorii wybrano Macieja Ruszkiewicza z Niedźwiadka. – Nasze spotkanie półfinałowe to był taki przedwczesny finał, więc emocji nie brakowało już na wczesnych etapach. Po cichu każdy z nas liczył, że stać nas na taki wyczyn i przygotował się mentalnie oraz kondycyjnie, ale ostatecznie ten triumf nas zaskoczył. Teraz musimy pracować jeszcze ciężej, gdyż przed nami ogólnopolskie finały w Warszawie – podsumowywał trener zespołu do lat 10, Andrzej Dobrzyński.
Świetnie zaprezentowali się też zawodnicy Niedźwiadka prowadzeni w kat. U-12 przez Andrzeja Pieńkowskiego. Bez trudu przeszli przez eliminacje, by w ćwierćfinale pokonać 4:0 SP nr 1 Biłgoraj, w półfinale 3:0 SP Wierzbica, a w finale 1:0 SP nr 2 z Łęcznej. Oto klasyfikacja końcowa rywalizacji chłopców w wieku 12 lat: 1. Niedźwiadek Chełm, 2. SP nr 2 Łęczna, 3. SP nr 7 Świdnik, 4. SP Wierzbica, 5-8. SP Skrobów, SP nr 5 Łęczna, Jedynka Krasnystaw i SP nr 1 Biłgoraj. Nagroda Fair Play trafiła do SP z Wierzbicy, a najklepszym bramkarzem wybrano Kordiana Kowalskiego z Niedźwiadka. Tym samym chłopcy z Chełma będą reprezentować województwo lubelskie w finale Tymbarku w Warszawie. – Jest to pierwszy taki sukces chłopaków z rocznika 2005, co cieszy jeszcze bardziej, gdyż turniej jest naprawdę na wysokim poziomie. Jeśli oni są zadowoleni i szczęśliwi, to jakże ja miałbym nie być uśmiechnięty? Pracując z nimi trzeba ich odpowiednio motywować i zachęcić, żeby chcieli pracować nad swoimi umiejętnościami oraz swoją techniką. Trzeba pamiętać, że są to dzieci, ale powoli należy traktować ich już jako przyszłych, dorosłych zawodników – dodał trener Pieńkowski.
W najstarszej kategorii wiekowej dziewcząt (U-12) bardzo dobrze zaprezentował się zespół Polany Siennica Nadolna, działający przy Zespole nr 1 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej. Podopieczne Dariusza Dubaja w meczu ćwierćfinałowym pokonały SP Bystrzejowice 4:3, a w półfinale uległy późniejszym triumfatorkom UKS Piątka Biała Podlaska 0:2. Mecz o trzecie miejsce z SP nr 5 z Biłgoraja zakończył się remisem 2:2, a o zwycięstwie zdecydowała seria rzutów karnych, które dziewczęta z Siennicy Nadolnej wygrały 2:0. Klasyfikacja końcowa tej kategorii przedstawia się następująco: 1. Piątka Biała Podlaska, 2. Dubler Opole Lubelskie, 3. Polana Siennica Nadolna, 4. SP nr 5 Biłgoraj, 5-8. Niedźwiadek Chełm, SP Michów, SP Kąkolowica, SP Bystrzejowice I. Najlepszą bramkarką wybrano Wiktorię Orłowską z Niedźwiadka.
Finały wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Najlepsze zespoły do lat 10 i 12 natomiast wywalczyły przepustkę do gry w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Mecze eliminacyjne zostaną rozegrane na obiektach Legii i Agrykoli, a pojedynki o medale odbędą się 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski, Lech Poznań – Arka Gdynia. Wszyscy uczestnicy rozgrywek „Z Podwórka na Stadion” zasiądą na trybunach Narodowego i będą dopingować piłkarzy z Poznania oraz Gdyni. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który 10 czerwca również odbędzie się w Warszawie.
Warto dodać, że swoją przygodę z piłką nożną na turniejach Tymbarku zaczynali m.in. tacy piłkarze jak: Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Bartosz Salamon, czy Marcin Kamiński. (kg)