Cicha noc, święta noc…

W naszym mieście atmosferę świąt można wyczuć na każdym kroku. W dobry nastrój lublinian wprawił Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który 14 grudnia zaprezentował najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa – Stanisława Leszczyńskiego. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu.
Repertuar zespołu obejmuje ponad 20 godzin pieśni narodowych i regionalnych oraz tańców i melodii ludowych innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Obecnie liczy około 150 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami.

Na swym koncie może odnotować 310 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów. ZTL UMCS 4-krotnie występował przed papieżem Janem Pawłem II: w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001). W bieżącym roku ZTL UMCS zaprezentował się już ponad 80 razy na terenie całego kraju, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Nova Petropolis w Brazylii.
Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu jest Lech Leszczyński.MG