Ciut luźniej

Od dziś ponownie mogą być otwarte wszystkie sklepy w galeriach handlowych, muzea, biblioteki i galerie sztuki. Nie ma już godzin dla seniorów. Wciąż zamknięte pozostają jednak hotele, siłownie, stoki i lokale gastronomiczne, choć nie wszystkie, bo coraz więcej przedsiębiorców przyłącza się do buntu i decyduje się na otwarcie swoich biznesów ryzykując kary finansowe i utratę możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego, m.in. przedłużonego właśnie przez rząd postojowego i umorzenia składek ZUS za grudzień i styczeń. – To za mało, by uratować nasze firmy – twierdzą zdesperowani przedsiębiorcy.

– Mamy sytuację, która jest stabilna w Polsce. Musimy uwzględniać to, co dzieje się w otoczeniu międzynarodowym i zachować pewną rezerwę, jeśli chodzi o optymizm w podejmowaniu decyzji luzujących, ze względu na pojawiające się nowe mutacje (koronawirusa) – oświadczył podczas ubiegłotygodniowej konferencji dotyczącej obostrzeń Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, zaznaczając, że kolejne decyzje w sprawie ewentualnego luzowania obostrzeń zostaną podjęte za dwa tygodnie i apelując do wszystkich, w tym zwłaszcza przedsiębiorców o jeszcze trochę cierpliwości.

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy już czwarty miesiąc nie mogą prowadzić normalnej działalności, twierdzi, że dłużej czekać już nie może i otwiera swoje firmy. Lubelskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na taki krok chce pomóc Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

– Każdego dnia słyszymy, że kolejni przedsiębiorcy decydują się na otwieranie swoich działalności pomimo zakazów. Zrozpaczeni ludzie, których w pełni rozumiem nie mogą dłużej tolerować absurdalnych decyzji. Decyzji, które nie mają żadnej mocy prawnej. Ale rozumiem to ja i większość naszych rodaków. Nie rozumie tego władza, która zaczyna straszyć przedsiębiorców karami i próbuje wywierać na nich presję poprzez ograniczenia w dostępie do pomocy w ramach tarczy. Przecież to nic innego jak szantaż, czy to jest normalne? – mówi Marcin Nowak, który przed kilkoma miesiącami związał się z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni i jest jednym z regionalnych liderów tego ugrupowania.

– Dlatego musimy pomóc polskim przedsiębiorcom, stąd moja deklaracja o bezpłatnej pomocy prawnej dla każdego ukaranego mandatem bądź objętego postępowaniem z tytułu złamania obostrzeń. Jestem samorządowcem i wiem, że za wszelką cenę musimy ratować lokalne firmy. Bo nie stracą tylko one, ale również nasze miasto Lublin – tłumaczy radny i prosi przedsiębiorców o kontakt oraz kierowanie pytań na adres mailowy mnowak@lublin.eu oraz zaprasza na spotkanie 1 lutego o godz. 20.00 w aplikacji ZOOM z udziałem prawnika, który udzieli bezpłatnych porad i właścicieli lokali już otwartych, działających w Polsce zgodnie z prawem, zachowujących reżim sanitarny.

Będzie możliwość uzyskania wskazówek teoretycznych i praktycznych, rozmowy z osobami które brały udział w tego typu akcjach i wiedzą jak należy się zachować. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/3doeuBYHh.

Z kolei lubelscy działacze Konfederacji, w tym wicestarosta świdnicki i lider Konfederacji w Lublinie Bartłomiej Pejo zbierają w sieci, pod adresem www.otwieramygospodarke.pl, podpisy pod projektem obywatelskiej ustawy, gwarantującej m.in. otwarcie wszystkich działalności gospodarczych i zniesienie kar nałożonych na przedsiębiorców, którzy otworzyli swoją działalność mimo obostrzeń.

Uchylenie drzwi do kultury

Od 1 lutego ponownie otwarte mogą być też muzea i galerie sztuki z zachowaniem rygoru sanitarnego i limitu  1 osoby na 15 mkw. Pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne wciąż pozostają zamknięte i mogą działać tylko online.

– Od dziś zapraszamy ponownie do Galerii Białej oraz Księgarni Dosłownej – cieszą się pracownice Centrum Kultury w Lublinie. Otwarcie „Białej” to szansa by ponownie zobaczyć wystawę „Sublimacja”, która po wernisażu była dostępna dla zwiedzających tylko przez 7 dni. Autor Bartłomiej Kiełbowicz w swojej twórczości dzień po dniu komentuje rzeczywistość pandemiczną oraz życie w Polsce dzisiejszej pełnej uprzedzeń i podziałów.

Galeria jest otwarta od wtorku do soboty w godz. 12-18, a Księgarnia od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w soboty w godz. 13-18.

Swoje wystawy czasowe udostępniło zwiedzającym również Centrum Spotkania Kultur.  Zwiedzanie jest bezpłatne, ale możliwe tylko z przewodnikiem w małych grupach wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerami: 81 4415610 oraz 81 4415609. Dostępne terminy ekspozycji: w dni powszednie o godz. 11, 13 i 15, a w soboty i niedziele o godz. 13 i 15 (zapisy na weekendowe zwiedzanie są przyjmowane do piątku, godz. 12).

BS, RD, MR

PANDEMIA W LICZBACH

W ubiegłym tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 1 513 385 (o ponad 37,9 tys. w ciągu tygodnia), zgonów do 37 180 (o 1 817), wyleczonych do 1 270 467 (o ponad 40 tys.), a zaszczepionych do 1 156 931 (o 455 767). W województwie lubelskim przybyło 1 935 zakażonych (od początku 75 670), 115 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 2 394). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 5 864, we Włoszech – 12 713, w Niemczech – 17 518, Wielkiej Brytanii – 23 275,  Francji – 24 392. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 102,6 mln. Ponad 2,22 mln osób z Covid-19 zmarło, a 56,87 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 31 stycznia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here