Co jest najważniejsze w teatrze?

“Kimberly Akimbo” - spektakl produkcji własnej Teatru Starego w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej oraz licealistów z każdej klasy do uczestnictwa w pasjonujących zajęciach. Pod takim tytułem obejrzymy 10 lekcji teatralnych realizowanych w przestrzeni tej zabytkowej sceny, online.


– W naszym serialu edukacyjnym nie zajmujemy się historią teatru, tylko pokazujemy na prawdziwej scenie, z użyciem wszystkich scenicznych machin oraz grupy młodych aktorów, jakie wynalazki, które pojęcia i konwencje stoją za współczesną praktyką teatralną – zapewniają organizatorzy tej formy edukacyjnej. – Mówimy do uczniów prostym językiem, nie udając, że wszystko wiemy, badamy odwieczne teatralne problemy, sami próbujemy je zrozumieć – wyznają szczerze.

W trakcie zajęć unika się nudnych kwestii, podawania dat i nazwisk. Narracja skupia się na meritum objaśnianych zjawisk. Obowiązuje ledwie kilka definicji, za to na lekcjach tu spotkamy dużo improwizacji i zabawy w teatr – ten dawniejszy, jak i obowiązujący dziś. – U nas nie ma nudy tylko akcja i przygoda! Jeśli trwa krótki wykład, to i tak przerywają go co chwila specjalnie przygotowane przez nasz zespół scenki dramatyczne lub komediowe – mówi Łukasz Drewniak, krytyk teatralny pełniący rolę przewodnika.

– Uczniowie uczestniczą też w wywiadach z lubelskimi aktorami Teatru im. Juliusza Osterwy i Teatru im. Hansa Christiana Andersena, wchodzą do garderoby, słyszą anegdoty sceniczne i zakulisowe. Każdy z odcinków skupia się na osobach i przedmiotach, bez których teatr nie mógłby dziś funkcjonować – uzupełnia Karolina Rozwód, dyrektorka „Starego”. Podkreśla, że projekt zrealizowano w najtrudniejszym dla instytucji okresie lockdownu.

Można to wszystko obejrzeć i sprawdzić na witrynie: http://video.teatrstary.eu/.

A w konspekcie lekcji o teatrze…

– Do czego właściwie służy kurtyna? – Co to blackout? – Co można zrobić z rekwizytem na scenie? I co to jest praktykabel? – Co w teatrze nazywamy czwartą ścianą i jak ją przekroczyć? – Reżyser, czy jest Bogiem? – Aktor i jego rola. – Jak rozpoznać, kiedy aktor mówi na scenie we własnym imieniu, a kiedy gra rolę? – Od kiedy i właściwie w jakim celu używa się w teatrze kamer i ekranów? Mikrofonów? – Dlaczego aktorzy grają „na tzw. mikroportach”? – Kim są inspicjent i sufler? – Czym różni się dramaturg od dramatopisarza i po co w ogóle ich rozróżniać? – Dlaczego „aktor się charakteryzuje” i w jaki sposób kostium oddaje „charakter postaci”? – Jak się reżyseruje przedstawienie i co w teatrze dzieje się zaraz po premierze? – Relacje: scena a widownia.

Każdy odcinek cyklu „Co jest najważniejsze w teatrze?” trwa od 20 do 45 minut. W tym edukacyjnym przedsięwzięciu występują: Gabriela Jaskuła i Piotr Bublewicz – aktorzy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Marta Ledwoń i Daniel Dobosz – aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Zajęcia prowadzi Łukasz Drewniak – teatrolog i kurator programu teatralnego w Teatrze Starym.

Video jest opatrzone napisami i tłumaczeniem na polski język migowy.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here