Co piąty bon turystyczny jeszcze niewykorzystany

Ponad 20 proc. uprawionych rodziców i opiekunów z województwa lubelskiego nie wykorzystało jeszcze bonu turystycznego. A trzeba się spieszyć, bo można to zrobić tylko do końca września br. Z dotychczas zrealizowanych bonów do podmiotów turystycznych z naszego regionu wpłynęło ponad 60 mln zł.


Na 223,2 tys. bonów, które przygotowano w regionie, rodzice aktywowali dotąd ponad 176 tysięcy. Suma płatności przy ich użyciu, dokonanych przez mieszkańców woj. lubelskiego, przekroczyła 115 mln złotych. Ponad 60,4 mln zł dzięki bonom trafiło do podmiotów turystycznych z naszego regionu, które odebrały dotąd 136,5 tys. takich płatności. Rodzice, którzy nie wykorzystali dotąd bonu muszą się pospieszyć, bo będzie to można zrobić tylko do końca września, a rząd nie planuje kolejnego wydłużenia tego terminu. Bon turystyczny wprowadzono w 2020 roku, jako formę wsparcia dla przedsiębiorców z branży turystycznej dotkniętych pandemią koronawirusa.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im „500+”.

– Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon – wyjaśnia rzecznik.

Bon turystyczny można aktywować tylko poprzez PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

RB

W samym Lublinie bon turystyczny realizuje ponad 140 podmiotów, a w Świdniku 7. Ich pełną listę, podobnie, jak firm z całej Polski honorujących płatność bonem turystycznym, znajdziemy na stronie bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow