Covid nie wybiera

Choć zdecydowanie częściej chorują i umierają osoby niezaszczepione i w sile wieku. Od początku miesiąca w naszym województwie zmarło już 390 pacjentów z Covid-19 – najwięcej w kraju. W ubiegły wtorek na cmentarzu przy Lipowej bliscy pożegnali śpiewaczkę operową, prof. dr hab. sztuk muzycznych Aleksandrę Bubicz-Mojsę i jej brata, prekursora jogi w Polsce, Sławomira Bubicza, a dzień później uznanego i niezwykle cenionego przez pacjentów neurologa dr. Andrzeja Skórkę.

Pandemia nie odpuszcza. W ubiegły czwartek padł kolejny w czwartej fali rekord zakażeń – 19 074. W szpitalach przebywa już ponad 13,5 tys. covidowych pacjentów i zajętych jest 1159 respiratorów. Tylko w ubiegłym tygodniu w Polsce zmarło tysiąc osób z Covid-19.

Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest w naszym regionie – w ubiegłym tygodniu przybyło blisko 9,9 tys. zakażonych i 276 pacjentów z koronawirusem w szpitalach (zajęte są 1864 łóżka covidowe z 2220 i 144 ze 182 respiratorów). Coraz częściej chorują dzieci – w lubelskich szpitalach pod koniec tygodnia przebywało ponad 40 nieletnich pacjentów z Covid-19. Dobre wiadomości są takie, że tzw. wskaźnik R, który mówi o tym, ile kolejnych osób może zarazić jedna osoba chora na koronawirusa spadł u nas do 1,24 i był najniższy w kraju (wartość wyższa niż 1 świadczy o tym, że epidemia jest na fali wznoszącej, wartość poniżej 1 wskazuje, że słabnie) i wyraźnie wyhamowała dynamika zakażeń. Jak podkreśla wojewoda Lech Sprawka w ostatnich dniach Lubelskie (po raz pierwszy od początku pandemii) było również w czołówce pod względem liczby wykonanych szczepień – wyższy wskaźnik na tysiąc mieszkańców miało tylko woj. lubuskie.

Choroba zabrała znanych lublinian

W ostatnich tygodniach choroba zabrała trójkę znanych lublinian. 30 października zmarła śpiewaczka operowa, prof. dr hab. stuk muzycznych Aleksandra Bubicz-Mojsa. Urodzona w 1967 roku w Lublinie artystka i pedagog, po ukończeniu Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie śpiewu, była m.in. solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, występowała w największych salach koncertowych świata. W latach 1997-2011 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie prowadziła zajęcia z emisji głosu, pełniąc również funkcję kierownika Zakładu Wychowania Wokalnego WA UMCS. W ostatnich latach pracowała w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Cztery dni później, w wieku 64 lat, zmarł brat pani profesor – Sławomir Bubicz. Absolwent psychologii na KUL, ceniony nauczyciel, propagator zdrowego stylu życia. Był prekursorem jogi w Polsce i założycielem najstarszej i z największymi tradycjami szkoły jogi – Instytutu Jogi w Warszawie. Był też redaktorem, tłumaczem i wydawcą książek B.K.S. Iyengara.

Oboje zostali pochowani 9 listopada na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Dzień później bliscy pożegnali zmarłego 4 listopada, znanego lubelskiego neurologa dr. Andrzeja Skórkę. Doktor był niezwykle ceniony i lubiany przez pacjentów, którzy z niedowierzaniem przyjęli wiadomość o Jego śmierci. Pod informującym o tym internetowym nekrologiem pojawiło się kilkadziesiąt wpisów wstrząśniętych pacjentów. Oto jeden z nich: „Jak trudno uwierzyć, trudno zrozumieć… Nie wiem jaki swój plan miał Pan Bóg wobec Ciebie Doktorze, ale skoro zabrał nam Ciebie, to niech teraz opiekuje się Tobą, tak jak Ty nami wszystkimi przez wiele, wiele lat. Proszę o to w modlitwie. Najwspanialszy Człowiek, wspaniały Lekarz. Spoczywaj w Pokoju. Łączę się w bólu i modlitwie z Rodziną”.

RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 3 204 515 (o 100 295), zgonów do 78 872 (o 1 109), wyleczonych do 2 802 616 (o 28 301), a wykonanych szczepień do 39 854 041 (o 394 249). W woj. lubelskim przybyło 9 890 zakażonych (od początku 172 561), 216 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 5 226).

W sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 14 298, w Niemczech – 34 309, Włoszech – 8 539, Francji – 14 646, Hiszpanii – 4 353, a w W. Brytanii – 37 669. Na świecie liczba wykrytych infekcji przekroczyła 253 mln, a prawie 5,1 mln osób z Covid-19 zmarło. Dane na niedzielę, 14 listopada.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here