Cykliści uszczęśliwieni, piesi na razie połowicznie

Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Północnej na odcinku od węzła Poniatowskiego do ul. Ducha jest już gotowa

Kolejny odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Północnej gotowy. Dobre wiadomości są również dla pieszych, ale do pełni szczęścia brakuje remontu ok. 60-metrowego odcinka chodnika.


Lubelskie środowiska rowerowe od wielu lat domagały się wybudowania trasy wzdłuż ul. Północnej. W sukurs cyklistom przyszedł Budżet Obywatelski, dzięki któremu udało się wywalczyć realizację dwóch odcinków tej trasy. Najpierw w 2019 roku głosowanie wygrał odcinek od ul. Ducha do skrzyżowania z ul. Kosmowskiej, a w ubiegłym roku dalsza część do łącznicy tzw. wiaduktu Poniatowskiego. Przetarg na realizację obydwu zadań ogłoszony został w tym roku, a zlecenie wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. z ceną ok. 360 tys. zł. W trakcie opracowania projektu zapadła także decyzja o wykonaniu robót dodatkowych w zakresie przebudowy części zniszczonego chodnika.

– Podczas uzgadniania dokumentacji na budowę drogi rowerowej wystąpiła konieczność wybudowania ścieżki rowerowej w miejscu istniejącego ciągu pieszego, co spowodowało potrzebę wykonania nowego odcinka chodnika na długości około 140 metrów. Zadanie wykonania przebudowy chodnika w pasie drogowym ul. Północnej na odcinku od przystanku autobusowego w rejonie skrzyżowania z ul. Rogowskiego do al. Smorawińskiego zlecono temu samemu wykonawcy na kwotę ponad 43 tys. zł brutto – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Wszystkie zasadnicze prace zostały już przez PRD Lubartów wykonane. Piesi czekają jednak na modernizację pozostałych ok. 145 metrów chodnika (o jego fatalnym stanie pisaliśmy na naszych łamach – przyp. aut.). I ponad połowa tego odcinka zostanie wykonana. Reszta stoi pod znakiem zapytania.

– Rada Dzielnicy Czechów Południowy przekazała na ten cel 37 tys. zł z rezerwy celowej. Zamówienie przeprowadzono w trybie zapytania potencjalnych wykonawców jak długi odcinek chodnika są gotowi wyremontować za podaną kwotę. Ofertę złożył tylko jeden wykonawca, deklarując wykonanie 81 metrów chodnika (od przystanku MPK wraz z peronem przystankowym w kierunku ul. Kosmowskiej). Planowany termin realizacji remontu to 10 grudnia br. Jednocześnie prowadzone są rozmowy z Radą Dzielnicy, o przekazanie kolejnych środków, w celu wykonania remontu chodnika na całym pozostałym odcinku – informuje Justyna Góźdź.

Do 10 grudnia zostanie także naprawiony odcinek chodnika przed tunelem pod łącznicą zjazdową z al. Smorawińskiego w kierunku al. Solidarności. W tym miejscu konieczne jest wyrównanie kostki wraz z zabrukowaniem misy po wyciętym kilka lat temu uschniętym drzewie (ze względu na zwężenie chodnika nie ma możliwości nasadzenia nowego drzewa – dod. aut.). Roboty w tym zakresie mają być realizowane w ramach bieżącego utrzymania dróg.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here