Czarny Ziutek Z Killerami

20 października o godz. 20 w Kawiarni Artystycznej Decaffencja wystąpi zespół Czarny Ziutek Z Killerami.

O sobie mówią: spotkanie czterech chłopa o odmiennych charakterach i różnym spojrzeniu na świat, których w całość połączyło zamiłowanie do wydobywania różnego rodzaju dźwięków muzycznych. Zespół gra numery Kazika z jego działalności solowej oraz zespołowe (Kult, Kazik na Żywo). Podczas koncertów Ziutki niespodziewanie pokazują swoje zadziorne pazurki, co niejednokrotnie może być głównym powodem podniesienia tętna u niejednego słuchacza. Bilety – 15 zł.

Dodatkowe seanse filmu „Dyrekcja”

– W związku z dużym zainteresowaniem filmem dokumentalnym „Dyrekcja” zapraszamy na dodatkowe seanse w dniach 15 października (godz. 16), 19 października i 20 października (godz. 15) w Chełmskim Domu Kultury – zapraszają pracownicy ChDK.

O historii osiedla Dyrekcja mało kto wie nawet na Lubelszczyźnie. Tymczasem złożone z kilku rodzajów domów wyglądem przypominających polskie dwory i nowoczesne miejskie kamienice oraz na wskroś modernistycznego gmachu przedwojennej dyrekcji kolei stoi obok chełmskiej Górki zwieńczonej zabytkowym zespołem poklasztornym. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1928 roku miała na celu nie tylko przeniesienie tu z Radomia siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych, ale również wzmocnienie gospodarcze miasta w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tak jak zaplanowano tak się stało – powstało najbardziej oryginalne założenie mieszkalne dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, czerpiące z idei miast ogrodów, tworzące pewnego rodzaju mikrokosmos.

Bezpłatne wejściówki na film do odebrania w Chełmskim Domu Kultury oraz w Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.

Boso po ściernisku

Trwa II wojna światowa. Eda wraz z ojcem i matką opuszcza Pragę i przeprowadza się na wieś, gdzie mieszkają jego krewni, w tym wujek, który ma w rodzinie opinię czarnej owcy. Chłopca czekają tam zabawy w towarzystwie lokalnych dzieciaków, pierwsze, mniej lub bardziej śmiałe doświadczenia z dziewczynami. A gdzieś w tle nieustannie toczą się krwawe wojenne zmagania. O tym opowiada film „Boso po ściernisku” w reżyserii Jana Svěráka. Jest to prequel pochodzącej z 1991 roku „Szkoły podstawowej”.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers” zaprasza na seans tego filmu 18 października o godz. 18 do Centrum Kultury Filmowej Zorza. Bilety w cenie 10 zł.

Spotkanie autorskie wokół książki „Pohulanka” Mirosława Ikonowicza

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Chełmie, Chełmska Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pawłowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa. Oni wszyscy serdecznie zapraszają na spotkanie z korespondentem wojennym, reporterem Polskiej Agencji Prasowej – Mirosławem Ikonowiczem, które odbędzie się 15 października (poniedziałek) o godz. 17 w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40. Spotkanie poprowadzą: Karolina Wojciechowska i dominikanin Ojciec Tomasz Dostatni OP. Fragmenty książki pt. „Pohulanka” przeczyta Tomasz Moskal. Książka jest reportażem z przedwojennego Wilna – miasta widzianego oczami młodego wtedy chłopaka, późniejszego reportera wojennego – Mirosława Ikonowicza. To również zapis ostatnich chwil wieloetnicznego Wilna, współistnienia społeczności Polaków, Żydów i Litwinów. Wstęp wolny.

Cudze chwalicie…

– Październikowy Klub Dobrego Filmu ChBP „zagramy” po polsku, starając się poszukać różnorodności w tematach, gatunkach i opowiadanych historiach – zapowiadają organizatorzy. – Najbliższy seans to opowieść o determinacji i poświęceniu Jerzego Górskiego w najnowszym filmie reżysera „Bogów” Łukasza Palkowskiego, a w kolejne zobaczymy debiut Pawła Domalewskiego oraz trzymający w napięciu thriller o śląskim wampirze. Na seanse zapraszamy tradycyjnie w każdą środę października o godzinie 18 do sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny.

Możdżer Danielsson Fresco Trio – WYNIKI KONKURSU

Leszek Możdżer na scenie przy fortepianie, solo czy w towarzystwie innych wykonawców, to zawsze Leszek Możdżer. Brylant polskiego jazzu ostatniej dekady zagra w Chełmie razem ze szwedzkim basistą Larsem Danielssonem i perkusistą z Izraela Zoharem Fresco. A my, na to unikatowe wydarzenie, rozlosowaliśmy dla was bilety.

Podwójną wejściówkę na koncert tego niesamowitego tria (16 października o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury) – wygrywa Paweł Jasiński. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór wejściówek!

Comix session

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Piotra Tymochowicza. Obrazy z cyklu „comix session” można obejrzeć do 31 października w siedzibie biblioteki (ul. Pocztowa 54), w godzinach jej otwarcia.

Seniorzy się pobawią

Klub Seniora „Pod Kasztanami” (ul. Lubelska 135E) zaprasza 20 października od godz. 15 na zabawę taneczną z własnym koszyczkiem. Zagra zespół Bi-Pi. W programie konkurs tańca! Kontakt i rezerwacja pod numerem telefonu 698 203 839.

Uwaga! OSPTA!

Amatorska twórczość artystyczna przy odpowiednim zaangażowaniu lokalnych środowisk twórczych może funkcjonować na poziomie zbliżonym do teatrów profesjonalnych. Nie wierzysz? Zobacz spektakle w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich, które w tym roku znów zawitają do Chełma. Co nas czeka w tym roku?

Pardon, to tu?

OSPTA rozpocznie się w Chełmie od występu naszych artystów, czyli widowiska muzyczno-teatralnego „Pardon To tu”. Niezapomniane przeboje międzywojenne zagra Orkiestra z Kina Corsa, a soliści stylizowani na największe gwiazdy przedwojennej Warszawy zaśpiewają piosenki Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo czy Mieczysława Fogga. Wszystko to w przezabawnych choreografiach i z kabaretowych zacięciem już 26 października o godz.19 w ChDK. Bilety – 30 zł.

Opera kartoflana

Prawdziwa, dogłębnie wzruszająca i dająca do myślenia. Taka jest „Opera kartoflana. To hiphopowy spektakl muzyczny, mówiący o wykluczeniu. Dlaczego kartoflana? Aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które często czują się jak przysłowiowy worek kartofli i dają przestawiać w każde miejsce. W spektaklu artyści mówią o swoich swojej codzienności, a także o trudnościach, z jakimi borykają się w kontaktach ze środowiskiem, o problemach w podjęciu nauki, pracy czy założeniu rodziny. Spektakl powstawał podczas Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatroterapia. W Chełmskim Domu Kultury zobaczymy go 27 października o godz. 16. Bilety w cenie 20 zł.

Kobiety, których nie ma

Trzy kobiety spotykają się na enigmatycznym dworcu – dziwnym o tyle, że od peronów oddziela go szyba. Mimo to w ich życiu ma możliwość dokonać się najważniejsza podróż. Spektakl „Kobiety, których nie ma” to muzyczna opowieść o pragnieniach. Jego kanwę stanowi 14 piosenek Agnieszki Osieckiej, wyśpiewanych trzema wyjątkowymi głosami z towarzyszeniem fortepianu. To poetycka podróż do głowy i serca kobiety, do jej wnętrza. Możemy ją odbyć 27 października w ChDK. Bilety – 20 zł.

Karczma pod białym łabędziem

Teatr z Żytna 28 października o godz. 18 w ChDK zaprezentuje spektakl „Karczma pod białym łabędziem”. Jak czytamy jest to „alegoryczna opowieść o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku…”. Bilety – 20 zł.

Teatr Polska

Jak co roku Chełmski Dom Kultury włącza się do programu Teatr Polska, który organizowany jest od dziewięciu lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku na chełmskiej scenie zaprezentują się Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa w sztuce „Chory z urojenia” (5 listopada godz. 20) oraz Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina ze spektaklem „Diabeł i tabliczka czekolady” (12 listopada o godz. 19).

Siedmiu Gniewnych Niepodległej – niezwykły koncert bardów na scenie Chadeku!

– Kto, jeśli nie oni? Sienkiewicz, Czyżykiewicz, Kasprzycki, Garczarek, Kondrak, Dyjak i inni wojownicy wolnego słowa. Ten koncert będzie niesamowitą okazją by w jednym miejscu, na jednej scenie usłyszeć siedem różnych opowieści o najważniejszych ludzkich sprawach. Opowieści wyśpiewanych przez tych, dla których wolność i godność człowieka była i jest tematem najważniejszym – w ten sposób Chełmski Dom Kultury zapowiada koncert Siedmiu Gniewnych Niepodległej, którzy zobaczymy tam 9 listopada o godz. 19.

– Przypomnijmy, że Andrzej Garczarek pisze ścieżkę dźwiękową historii najnowszej już od pięćdziesięciu lat. Kuba Sienkiewicz (poza zespołem Elektryczne Gitary) i Jan Kondrak (poza zespołem Lubelska Federacja Bardów) robią to samo od lat niemal czterdziestu. Podobny staż estradowy prezentuje Mirosław Czyżykiewicz, niezrównany piewca losu człowieka ujarzmionego przez system komunistyczny, losu zamkniętego w wierszach Josifa Brodskiego.

Dyjak i Kasprzycki są w tej stawce najmłodsi. Pierwszy z nich wykona pieśni z repertuaru Przemysława Gintrowskiego, drugi będzie filozoficzny w sensie uniwersalnym. Doda lekkości i światła rozważaniom poprzedników. Nie zabraknie też chełmskiego akcentu. Bartek Kazimierczak z przyjaciółmi zaprezentuje utwory Jacka Kaczmarskiego, których nie może zabraknąć w takim koncercie – dodają.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej w Chełmie

Kopciuszek. Historia prawdziwa: 15 X godz. 14 i 16, 16 X godz. 14 i 16, 17 X godz. 14 i 16, 18 X godz. 14, 19 X godz. 14 i 16, 20 X godz. 12 i 14, 21 X godz. 12 i 1ZORZA

7 uczuć: 15 X godz. 18, 16 X godz. 20, 17 X godz. 18, 18 X godz. 21, 19 X godz. 18, 20 X godz. 20.15, 21 X godz. 16 ZORZA

Serce nie sługa: 15 X godz. 20.30, 16 X godz. 18, 17 X godz. 20.30, 18 X godz. 16, 19 X godz. 20.30, 20 X godz. 16, 21 X godz. 20.45 ZORZA

Kler: 15 X godz. 17 i 20 CHDK

Zegar czarnoksiężnika: 19 X godz. 16, 20 X godz. 18, 21 X godz. 12 CHDK

Johnny English: Nokaut: 19 X godz. 18, 20 X godz. 20, 21 X godz. 16 CHDK

Smak zemsty. Peppermint: 19 X godz. 20, 20 X godz. 16, 21 X godz. 14 CHDK

Kręcisz mnie: 20 X godz. 18, 21 X godz. 18.30 ZORZA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here