Czechowicz przewraca się w grobie!

Rodzice uczniów SP nr 19 zapowiadają, że będą bronić szkoły do końca

Szkoła Podstawowa nr 19 imienia Józefa Czechowicza przestanie istnieć z końcem tego roku szkolnego! Taki plan dyrekcji placówki z ulicy Szkolnej oraz rodzicom przedstawił w ubiegłym tygodniu Ratusz. Uczniowie i nauczyciele mają zostać przeniesieni do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, w skład którego wchodzi SP nr 25 im. Władysława Broniewskiego oraz Przedszkole nr 6, przy ulicy Sierocej.


Taki krok ma dać miastu oszczędności – 1,2 mln zł (taka kwota padła z ust wiceprezydenta Mariusza Banacha podczas piątkowego spotkania w placówce, którą Urząd Miasta zamierza zlikwidować). Rodzice mówią stanowczo: „Nie dla likwidacji SP 19” i zapowiadają protesty!

Głównym argumentem za likwidacją „19” i przeniesieniem uczniów na ul. Sierocą ma być coraz gorsza sytuacja finansowa miasta, a także problemy lokalowe… IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, które miałoby zająć gmach przy ul. Szkolnej 6, sąsiadujący ściana w ścianę z obecną siedzibą, wymagającą gruntownego remontu.

Szkoła Podstawowa nr 19 imienia wybitnego lubelskiego poety Józefa Czechowicza to niewielka szkoła z 9 klasami i około 180 uczniami. Podstawówka została „odzyskana” przed kilkoma laty, po tym jak zlikwidowano przy ul. Szkolnej, cieszące się sporą renomą i uznaniem gimnazjum o tym samym numerze. Stąd w przyszłym roku w szkole zabraknie klas na przykład siódmych i ósmych.

– To kameralna placówka, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowym, realizująca ciekawe projekty. To jedyna w Lublinie podstawówka z językiem hiszpańskim. W tej szkole dzieci dla nauczycieli nie są, tak jak w innych „molochach” tylko cyferki w dzienniku. Przed dwoma laty przeniosłem córkę do tej placówki z SP nr 23, która pękała w szwach.

Podobnie postąpiło wielu rodziców. Dziś dowiadujemy się, że szkoła zostanie zlikwidowana – mimo wcześniejszych zapewnień przy przenosinach, że do tego w najbliższym czasie nie dojdzie – a nasze dzieci przeniesione zostaną do SP nr 25, szkoły o znacznie niższym poziomie nauczania, o czym świadczą wyniki egzaminów ośmioklasistów – mówi oburzony i zatroskany o swoje dziecko pan Krzysztof, tata jednej z uczennic.

– Słyszymy, że chodzi o dobro naszych dzieci? Czyżby? Znają się od pierwszej klasy, mają już swoje koleżanki, kolegów, znają swoich nauczycieli, czują się tu dobrze i bezpiecznie. Dla nich to przeniesienie będzie traumą – dodaje pani Lidia, jedna z mam zaniepokojonych planami Ratusza.

Rodzice o zamiarze likwidacji SP nr 19 dowiedzieli się w czwartek z dzienniczka elektronicznego z informacji przekazanej przez dyrektor placówki.

– Miasto chce zlikwidować naszą szkołę, a następnie uczniów przenieść do podstawówki przy Sierocej. Z dnia na dzień zostało postanowione, że od września nasze dzieci mają tam chodzić. Nikt nie pytał nas, rodziców, którzy wiele serca i pracy włożyli i wkładają w działania w szkole – sam z synem remontowaliśmy stołówkę czy korytarze – o nasze zdanie. Urzędnik w ratuszu za biurkiem bezdusznie zestawił sobie parę słupków w excelu i wyszło mu, że zaoszczędzi parę złotych. Gdzie w tym wszystkim dobro naszych dzieci? – pyta pan Mikołaj, tata piątoklasisty Tymka.

Na dobro uczniów i nauczycieli powoływała się w piątek za to radna Jadwiga Mach, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta, która wraz z wiceprezydentem Mariuszem Banachem i dyrektorem Wydziału Oświaty UM Ewą Dumkiewicz-Sprawką spotkali się w szkole z dyrekcją i delegacją nauczycieli, rodziców i organizacji współpracujących ze szkołą. J. Mach podkreśliła, że radni podejmując decyzje odpowiadają nie tylko za oświatę, ale pomoc społeczną i… chodniki.

– To jest jakaś kpina! Przewodnicząca Komisji Oświaty, która opowiada o starszej pani i nieremontowanym od lat chodniku, gdy ważą się losy jednej z najlepszych szkół podstawowych w mieście. To jest ważniejsze od edukacji setek naszych dzieci? Takie priorytety mają nasi radni? Czechowicz przewraca się w grobie – grzmi pan Krzysztof z Rady Rodziców, obecny na spotkaniu (reszty rodziców, którzy chcieli przysłuchiwać się temu, co mają do powiedzenia urzędnicy, na salę gimnastyczną nie wpuszczono).

We wtorek po południu o likwidacji „19” i przeniesieniu uczniów i nauczycieli do SP nr 25 mają dyskutować radni podczas Komisji Oświaty i Wychowania.

Do sprawy wrócimy. LK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here