Czekają na dach

Do końca października zakończą się prace przy zadaszeniu zabytkowej wieży w Stołpiu. Wszyscy zastanawiają się jak będzie wyglądać przykryty dachem zabytek.

W poprzednich latach na zlecenie gminy Chełm archeolodzy w konsultacji z konserwatorami zabytków zbadali stan wieży w Stołpiu. Okazało się, że mury wewnątrz budowli są mocno zawilgocone, a jeśli proces degradacji nie zostanie powstrzymany, wieża zacznie się sypać. Sprawę pogarszały osiedlające się tam ptaki, których odchody zanieczyszczały wieżę. Gmina Chełm przeznaczyła w budżecie pieniądze na nakrycie wieży kopertowym, czterospadowym zadaszeniem z modrzewiowego gontu i zabezpieczenie znajdujących się w niej otworów.

Latem podpisano opiewającą na 138 tys. zł umowę na wykonanie tych robót z chełmską spółką – PHU GMD. Na realizację zadania wykonawca ma czas do końca października br. Prace trwają i – jak informują urzędnicy z gminy Chełm – przebiegają bez opóźnień. Oczyszczono i zdezynfekowano mury wieży. Trwają przygotowania do jej nakrycia. Wkrótce będziemy widzieć efekty tych prac. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here