Czeki na drogi

W blasku fleszy wicepremier Jacek Sasin i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wręczyli chełmskim samorządowcom symboliczne czeki, potwierdzające przyznanie dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Najwyższe dotacje dostały powiat chełmski – ponad 26 mln zł i miasto Chełm – blisko 15 mln zł.

Uroczystość odbyła się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, w piątek trzynastego września. Specjalnie przyjechał na nią wicepremier Jacek Sasin, „jedynka” Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chełmskim w wyborach do sejmu. Symboliczne czeki wręczył razem z wicewojewodą lubelskim, Robertem Gmitruczukiem.

– Dla nas ważne, by Polacy cieszyli się z dobrych dróg lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że odbudowa wielu dróg przerasta możliwości finansowe samorządów, stąd decyzja rządu o zainwestowaniu w to przedsięwzięcie. W tym roku na Fundusz Dróg Samorządowych w całym kraju przeznaczyliśmy aż 6 mld zł. To tyle, ile Platforma Obywatelska wydała na drogi lokalne przez osiem lat swoich rządów. Ten program jest wieloletni.

Każdy zainwestowany milion złotych w drogi cieszy, bo wiemy, jak pokaźny jest to zastrzyk finansowy dla samorządów. Tak się złożyło, że miasto Chełm i powiat chełmski są poważnymi beneficjentami programu – powiedział Jacek Sasin.

Jak już pisaliśmy, miasto Chełm dostało dofinansowanie na najwyższym poziomie, bo aż 80 proc., do pięciu inwestycji. W sumie blisko 15 mln zł. Z pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych zostanie dokończona przebudowa ul. Ceramicznej, zmodernizowana ulica Dreszera, całkowicie wyremontowana Waśniewskiego, poza tym drogowcy wymienią chodniki i nawierzchnię asfaltową na odcinku ul. Kolejowej, od Starościńskiej do dworca PKP i wybudują rondo przy zbiegu ulic Mościckiego, Wojsławickiej oraz al. 3 Maja. – Gdy rok temu, w czasie kampanii wyborczej, wicepremier Jacek Sasin przyjechał do Chełma i spacerowaliśmy ulicami miasta, zwracałem uwagę na jedną rzecz, dziurawe drogi. Dziś mamy rekordowe dofinansowanie! Przed nami kolejne projekty, bo potrzeb jest bardzo dużo – powiedział prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Ponad 26 mln zł dofinansowania do czterech inwestycji dostał powiat chełmski. Starostwo jeden przetarg już rozstrzygnęło, oszczędzając 1,5 mln zł. Za pieniądze z dotacji kompleksowo zostaną wyremontowane m.in. drogi z Sawina do Rudy Huty aż 18 km oraz z Chojna Małego przez Kanie do Torunia – prawie 11 km. Jedna droga już została wykonana, brakuje jedynie odbioru technicznego.

Ponad 4 mln zł dostała gmina Rejowiec Fabryczny. – To najwyższe dofinansowanie na drogi w historii funkcjonowania naszej gminy zauważył Zdzisław Krupa, jej wójt. – Napisaliśmy osiem wniosków, wszystkie zostały pozytywnie ocenione.

Dofinansowanie do dwóch dróg, w sumie ponad 1 mln zł, dostała gmina Kamień. – Dostaliśmy dotacje w wysokości 60 proc., mamy wiele potrzeb, ale na więcej nie byliśmy w stanie zabezpieczyć udziału własnego. Na terenie gminy są jeszcze cztery miejscowości, które mają nawierzchnie żużlowe. Na pewno będziemy w następnych latach ubiegać się o pieniądze na budowę tych dróg – stwierdził Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. Wicepremier Sasin, słysząc o tych problemach, zapewnił, że w kolejnej edycji, jeśli gmina złoży wnioski, dofinansowanie będzie wyższe aniżeli 60 proc.

Ponad 2,5 mln zł dostała gmina Wierzbica. Dofinansowanie dostały trzy projekty. Dwie inwestycje zrealizuje gmina Leśniowice, która z Funduszu otrzymała wsparcie w wysokości ponad 700 tys. zł. Symboliczny czek wicepremier Sasin wręczył Joannie Jabłońskiej, wójt gminy. Ponad pół miliona złotych wpłynie na konto gminy Ruda-Huta.

Jak stwierdził wójt Kazimierz Smal, za te pieniądze wybuduje drogi blisko granicy państwa. – Mam wiele interwencji i próśb z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pogranicznicy skarżą się na zły stan techniczny dróg. Te inwestycje na pewno przyczynią się do poprawy jakości dróg w gminie – stwierdził wójt Smal.

Symboliczny czek na prawie 700 tys. zł odebrał wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba. Wyjaśnił od razu, że na terenie gminy wiele dróg jest już wykonanych, stąd tylko jeden wniosek. Jedną drogę z pieniędzy z Funduszu przebuduje też miasto Rejowiec. Wójt Tadeusz Górski twierdził, że na terenie całej gminy również sporo dróg zostało wybudowanych, ale są jeszcze takie, które wymagają doinwestowania.

Rejowiec dostał prawie 360 tys. zł. Wsparcie na dwie drogi, w łącznej wysokości 340 tys. zł, dostały Wojsławice. Okolicznościowy czek odebrał wójt Henryk Gołębiowski. Na uroczystości zabrakło jedynie wójta Białopola, Henryka Maruszewskiego. Rządzona przez niego gmina dostała z Funduszu blisko 430 tys. zł. (s)