Człowiek inspiracją nauki

Festiwal Nauki to m.in. okazja do przeprowadzenie niezwykłych eksperymentów

Od 15 do 21 września br. odbędzie się kolejna, jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Na dzieci, młodzież i dorosłych czeka szereg zajęć, spotkań, warsztatów i wykładów. W tym roku jego główną myślą przewodnią jest hasło „Człowiek inspiracją nauki”, a funkcję głównego organizatora pełni Uniwersytet Medyczny.


– Lubelski Festiwal Nauki na stałe wpisał się w historię Lublina i województwa lubelskiego jako najskuteczniejszy sposób wpływania na zmianę postaw i przekonań związanych z postrzeganiem nauki i rolą, jaką pełni ona w społeczeństwie – mówi Agnieszka Michalak, przedstawicielka głównego organizatora.

– Festiwal, poprzez wyjście naukowców do szerokiego grona odbiorców, otwarcie laboratoriów i sal wykładowych pokazuje, że nauka nie jest tak niedostępną i niezrozumiałą częścią zbiorowej rzeczywistości, jak mogłoby się wydawać. Naszym zadaniem jest przybliżenie jej problemów i korzyści, jakie z niej płyną. Zaprezentujemy postęp w rożnych dyscyplinach oraz zastosowanie nauki w życiu codziennym. Uważamy to za naszą misję i społeczny obowiązek.

Aż 19 instytucji naszego regionu postanowiło współtworzyć tegoroczną edycję festiwalu. Ponad 1500 osób jest zaangażowanych w przygotowanie bogatej oferty festiwalowej, liczącej ponad 1000 projektów. Uczestnicy mają możliwość rezerwacji miejsc na interesujące ich projekty po zarejestrowaniu się w systemie LFN: https://www.festiwal.lublin.pl.

– Na chwilę obecną mamy już ponad 25 tysięcy zarezerwowanych miejsc, co stanowi ponad 50% ogólnie dostępnych miejsc, dlatego lepiej nie zwlekać z rejestracją – dodaje Agnieszka Michalak.MG