Dać szansę płucom

Koalicja czterech organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca chce po raz kolejny zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów cierpiących na tę chorobę.


Listopad – Miesiąc Świadomości Raka Płuca, to dobra okazja, żeby przypomnieć ponure statystyki dotyczące tego nowotworu. Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca i niemal tyle samo umiera. Aż 25 proc. wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych właśnie rakiem płuca. To więcej niż zgony spowodowane rakiem jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki sięgają tylko 3,7% proc. wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji – uważają prezesi Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, Ruchu Społecznego Polskie Amazonki i Fundacji Onkologicznej Alivia. – Refundacja jednej z brakujących terapii to zdecydowanie za mało. Na swoją szansę na skuteczne leczenie nadal czekają pacjenci kwalifikujący się do nowoczesnych terapii antyangiogennych i immunokompetentnych – podkreśla antynowotworowa Koalicja.
Organizacje działające na rzecz zwiększenia świadomości raka w ramach akcji „Hamuj Raka! Daj Szansę Płucom!” zaapelowały do Ministerstwa Zdrowia i premier Beaty Szydło „o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort, poprzez nadanie odpowiedniego tempa pracom nad poprawą organizacji diagnostyki i leczenia raka płuca oraz skuteczniejsze działania profilaktyczne”. – Jesteśmy głęboko przekonani, że Polskę stać na realną zmianę losu pacjentów z rakiem płuca – podkreśla Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca. TAK