Dało się, choć kawałeczek

Tak dziś wyglądają chodniki na odcinku, który obejmie remont

Miasto bierze się za wymianę chodników na kolejnym odcinku ul. Lubartowskiej – od al. Solidarności do ul. Probostwo. Jeszcze kilka tygodni temu nie miało takich planów.


W ubiegłym roku Ratusz wyremontował chodniki wzdłuż Lubartowskiej na odcinku od ulicy Bajkowskiego do al. Solidarności, o co usilnie zabiegał od dawna wiceprzewodniczący rady miasta, Marcin Nowak. W miejsce połamanych płytek chodnikowych pojawiły się betonowe płyty 50×50 cm w żółtym odcieniu (swoją drogą ten kolor nie wszystkim mieszkańcom przypadł do gustu – przyp. aut.). Przy okazji wymieniono krawężniki i nawierzchnię miejsc parkingowych. Inwestycja kosztowała ponad 660 tys. zł.

W listopadzie ubiegłego roku o kontynuowanie wymiany chodników przy Lubartowskiej interpelował wiceprzewodniczący rady miasta Marcin Nowak. – W związku z trwającymi pracami nad projektem budżetu miasta na 2022 rok proszę o uwzględnienie w nim kontynuacji przebudowy chodników na odcinku od al. Solidarności do ulicy Ruskiej i Biernackiego. Jestem przekonany, że tak prestiżowa i ważna dla miejskiego krwiobiegu arteria, powinna stać się „flagowym okrętem” wśród zadań remontowych gminy Lublin – podkreślał radny, nadmieniając, że według posiadanych przez niego wyliczeń, kosztowałoby to w przybliżeniu tylko ok. 250 tys. zł.

Początkowo miasto nie planowało przychylić się do wniosku radnego. – Rozpatrywano możliwość ujęcia tego zadania w budżecie miasta na 2022 rok. Niestety, z uwagi na niewystarczające środki finansowe, a bardzo duże potrzeby z zakresu drogownictwa, na chwilę obecną nie może ono być zrealizowane – informował na początku grudnia wiceprezydent Artur Szymczyk, dodając, że w przypadku oszczędności na ogłaszanych w 2022 roku przetargach miasto ponownie przeanalizuje wniosek radnego i ewentualnie wprowadzi go do budżetu.

Kilka dni później prezydent Krzysztof Żuk zgłosił jednak autopoprawkę do projektu budżetu, w której znalazł się m.in. remont chodnika na ul. Lubartowskiej (od al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Ruską i ul. Biernackiego).

Ostatecznie jednak prace obejmą krótszy fragment chodnika – miasto szuka właśnie wykonawcy, który zaprojektuje i wyremontuje 130-metrowy odcinek chodnika od al. Solidarności do ul. Probostwo. – Nowe chodniki powstaną na powierzchni około 660 m2 i będą wykonane z kostki brukowej.

Już teraz pojawiają się głosy krytykujące dobór takiej, mało estetycznej nawierzchni w pobliżu zabytkowych kamienic. Urzędnicy tłumaczą się jednak dopasowaniem do dalszej części ulicy (odcinek od ul. Probostwo do ul. Obywatelskiej), gdzie podobną kostkę ułożono już kilka lat temu.

– Zastosowanie takiego materiału zapewni spójność architektoniczną i estetyczną z przyległymi ulicami oraz istniejącym ciągiem pieszym na odcinku od ul. Obywatelskiej do ul. Probostwo. Na całej długości remontowanego chodnika wykonawca wymieni także krawężniki. Dodatkowo do odnowy przeznaczono powłoki malarskie elementów małej architektury – kwietników i koszy na odpady oraz słupków wygrodzeniowych – informuje Ratusz. Wykonawca będzie miał czas na realizację prac do połowy maja. MKZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here