Dawny stadion przy ulicy Okopowej w Lublinie bez tajemnic

W piątkowe południe profesor Dariusz Słapek, szef Centrum Dokumentacji Historii Sportu na UMCS wraz ze studentkami turystyki historycznej podjął się zadania dokładnego wyznaczenia miejsca, w którym znajdował się stadion przy ul. Okopowej. Dzięki przedwojennym zdjęciom z archiwum doktora Lucjana Piątka oraz NAC udało się określić, gdzie mieściły się główna trybuna, a także obie bramki piłkarskiego boiska.
Stadion przy Okopowej powstał w 1926 roku na terenach należących do klasztoru wizytek. Przez blisko 25 lat był miejscem, które tętniło życiem.
Obiekt miał zadaszoną trybuną główną, posiadał boisko piłkarskie, bieżnię i skocznię lekkoatletyczną, strzelnicę oraz korty tenisowe!
Wejście na stadion wśród szpaleru drzew było od ulicy Peowiaków, a także od Okopowej na wysokości Orlej.
Z dwóch stron, od ulic Okopowej i Chopina, stadion ogrodzony był wysokim, solidnym murem z kawałkami szkła na szczycie. Było to zabezpieczenie przed widzami, którzy bez biletu wstępu chcieli obejrzeć sportowe widowisko.
Na początku lat pięćdziesiątych stadion zniknął bezpowrotnie ze sportowej mapy Lublina. Został zburzony, a w jego miejscu powstał ogromny budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych.
Dzisiaj oprócz zdjęć nie ma żadnego śladu po byłym stadionie. Prof. Dariusz Słapek chce, by pamięć o jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce wróciła, stąd piątkowa akcja. Historykowi wraz ze studentami udało się ustalić, że stadion, wbrew temu, co mogłyby sugerować przedwojenne mapy, położony był równoleżnikowo, a nie południkowo.
Dzięki zdjęciom udało się dokładnie ustalić miejsce głównej trybuny.
– Te trzy okienka na kamienicy przy ul. Okopowej 10, dzisiaj zamurowane, są najłatwiejszym i najefektywniejszym dowodem, jak usytuowana była ta trybuna. Bardzo istotne jest także to przejście pomiędzy kamienicami nr 10 i 12 – mówi prof. Słapek, trzymając w ręku fotografię i pokazując na trzy małe elementy na budynku przy ulicy Okopowej.
Co ciekawe, niemal w miejscu gdzie przed kilkudziesięcioma laty znajdowała się główna trybuna, dzisiaj w gmachu DOKP mieści się sportowy pub Tifosi.
Problemów nie było także z odnalezieniem miejsc, gdzie stały na boisku bramki!
Jedna z nich mieściła się na dzisiejszym dziedzińcu budynku przy ulicy Okopowej, druga z kolei bliżej ulicy Chopina, dokładnie kilka metrów tuż za ścianą kamienicy pod nr 8, za murem, który oddzielał ją od stadionu. Dzisiaj w tym miejscu stoi doklejony blok mieszkalny przy ul. Karłowicza.
Na podwórku przy ul. Chopina 8 odnajdujemy także widoczny na przedwojennych zdjęciach kasztanowiec. Drzewo w ubiegłym roku objęte zostało programem pielęgnacji i dzisiaj wygląda pięknie, ciesząc oczy mieszkańców.
Za blokiem przy ul. Karłowicza znajduje się nie tylko kamienica przy Chopina 8, ale także siedziba Narodowego Banku Polskiego. Ten budynek, mieszczący się pod numerem 6, jest znakomicie widoczny na wielu fotografiach z licznych zawodów piłkarskich i lekkoatletycznych, przeprowadzanych na stadionie przy ulicy Okopowej.
W tym roku przypada jubileusz 700-lecia Lublina. Warto przy tej okazji pamiętać o miejscach związanych ze sportem, które bezpowrotnie zniknęły z mapy miasta. A jest ich sporo, m.in. cyklodrom przy ulicy Ogrodowej, odkryty basen przy Lubomelskiej czy też skocznia narciarska na Wieniawie!
Być może wkrótce, dzięki działaniom Centrum Dokumentacji Historii Sportu na UMCS i prof. Słapka, uda się upamiętnić chociaż były stadion przy Okopowej.
Krzysztof Basiński