DDK „Węglin” z nowym-starym dyrektorem

Dyrektor DDK „Węglin”, Sławomir Księżniak

Miasto rozstrzygnęło konkurs na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Stanowisko zachowa dotychczasowy szef tej placówki Sławomir Księżniak. Jego kolejna, trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.

Poprzednia zakończyła się z końcem stycznia ubiegłego roku, ale prezydent Lublina nie powołał Sławomira Księżniaka na kolejną, tylko powierzył mu funkcję p.o. dyrektora do czasu wyboru nowego szefa w konkursie. Spotkało się to wówczas z dużym niezadowoleniem pracowników placówki, którzy murem stanęli za swym szefem, kierując do Ratusza list otwarty. I to pomimo „szeregu nieprawidłowości” oraz „braku właściwego nadzoru” nad finansami i majątkiem, jakie zarzuciła dyrektorowi tego DDK kontrola urzędników przeprowadzona pod koniec 2020 roku.

Konkurs prezydent ogłosił dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Stanęło do niego dwóch kandydatów – Sławomir Księżniak i lubelski filmowiec, reżyser i scenarzysta Norbert Rudaś. Wygrał Księżniak. – Członkowie Komisji Konkursowej po rozmowie z kandydatem zakwalifikowanym do II etapu postępowania, ocenili jego predyspozycje do objęcia stanowiska będącego przedmiotem konkursu i w drodze głosowania dokonali jego wyboru. Komisja zarekomendowała na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” pana Sławomira Księżniaka – poinformowała nas w ubiegły wtorek Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Dyrektora poparło 6 z 7 członków Komisji. Zapewne nie był tu bez znaczenia fakt, że kilka dni wcześniej ogłoszone zostały wyniki przeprowadzonej w grudniu kontroli sprawdzającej wykonanie zaleceń wydanych w wyniku wspomnianej kontroli w DDK „Węglin” w 2020 roku. Ponowna kontrola stwierdziła, że dyrektor wykonał wyczerpująco 24 z 27 wydanych wówczas zaleceń, a pozostałe 3 zostały wykonane częściowo i są w trakcie realizacji.

Wciąż trwa drugi z ogłoszonych pod koniec ubiegłego roku konkursów na dyrektorów lubelskich instytucji kultury mający wyłonić nowego szefa Galerii Labirynt. Tu kandydatów też jest dwóch. Miasto informuje, że nie zna ich nazwisk, bo oferty znajdują się w zamkniętych kopertach, a ich otwarcie nastąpi na pierwszym posiedzeniu Komisji Konkursowej, które planowane jest pod koniec stycznia br. Nieoficjalnie mówi się, że jedną z nich złożył kierujący Galerią od początku jej istnienia Waldemar Tatarczuk.

Miasto, pracownicy Galerii i środowiska artystyczne z całego kraju chcieliby, by to on nadal kierował placówką, ale nie chce tego minister kultury, Piotr Gliński, a w tym przypadku, bez jego akceptacji, dyrektora powołać się nie da. RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here