Deszczowe ogrody wyrastają w bólach

Jeden z ogrodów deszczowych powstanie przy ul. Ochotniczej

Blisko rok po zaplanowanym terminie, w Lublinie wyrosną dwa deszczowe ogrody. Pierwszy na terenie Parku Jana Pawła II w okolicy altany, drugi w pasie zieleni wzdłuż ul. Ochotniczej. Obydwa są już przygotowane do nasadzenia roślin, które wraz z warsztatami dla mieszkańców, mają dojść do skutku jeszcze w tym miesiącu.


Deszczowe ogrody to efekt projektu realizowanego w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2020. Miały powstać latem ubiegłego roku i początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Pod koniec zimy miasto wybrało wykonawcę projektu – została nim Fundacja Sendzimira z Warszawy, która na swoim koncie miała kilkanaście podobnych realizacji na terenie całego kraju.

W Lublinie zadaniem fundacji było zaproponowanie potencjalnych lokalizacji, wykonanie projektów dla ośmiu z nich i samo założenie dwóch ogrodów w lokalizacjach wybranych przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni i opieka nad nimi przez pierwsze dwanaście miesięcy. Na początku lata miasto poinformowało, że spośród 40 zgłoszonych przez Fundację, rady dzielnic i mieszkańców propozycji lokalizacji, wybrało osiem, dla których Fundacja wykona projekty.

Na liście znalazły się: ul. Wygon, w okolicy placu zabaw; ul. Zawilcowa, w pobliżu schodów przy końcu ulicy; Plac Lecha Kaczyńskiego, w pobliżu Centrum Kultury; ul. Zamojska, w okolicy budynków o nr 33-37; ul. Obrońców Pokoju, pas trawników w pobliżu ul. Raabego; ul. Czwartaków, w pobliżu budynku nr 5; Park im. Jana Pawła II, w pobliżu altany i ul. Ochotnicza, pas trawników. Jak informowali urzędnicy wszystkie wybrane lokalizacje znajdują się w dostępnych i dobrze widocznych miejscach na działkach należących do miasta i na przełomie sierpnia i września dwa wybrane projekty zostaną zrealizowane.

Kiedy w połowie października spytaliśmy urzędników dlaczego ogrodów jeszcze nie ma?, Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, wyjaśniła, że wykonanie ogrodów deszczowych wymaga uzgodnień z zarządcą terenów, na jakich mają być umiejscowione. Aktualnie wciąż trwa weryfikacja lokalizacji. Po zakończeniu tego etapu i uzyskaniu uzgodnień, możliwe będzie rozpoczęcie prac w terenie.

Miesiąc później wyjaśniło się, że ostatecznie wybrano dwie lokalizacje, w których powstaną pierwsze deszczowe ogrody: Park Jana Pawła II i ul. Ochotnicza. W pierwszej z nich już wykonano prace ziemne i układanie warstw konstrukcyjnych, a w drugiej będą one wykonane do połowy grudnia. Same sadzenie roślin trzeba było odłożyć do wiosny. Ma się to dokonać jeszcze w tym miesiącu.

– Obydwa ogrody zostały utworzone poprzez przygotowanie w ziemi odpowiednich rozmiarów zagłębień, które następnie wyłożono warstwami kruszywa i piasku zapewniającymi odpowiedni drenaż wody. Nad nimi znajduje się kilkucentymetrowa warstwa ziemi urodzajnej i kompostu. Tu się pojawią rośliny dobrze radzące sobie w wilgotnej glebie, zatrzymujące wodę w gruncie i gromadzące ją podczas intensywnych opadów – mówi Anna Czerwonka z Biura Prasowego UM Lublin. – Sadzenie roślin, połączone z warsztatami dla mieszkańców, odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

W ogrodzie w Parku Jana Pawła II mają pojawić się m.in. wierzby purpurowe, sadźce, wiązówki, kosaćce oraz krwawnice. Przy ul. Ochotniczej w miejsce zwykłych trawników wzdłuż ulicy będą rosły m.in. kosaćce, molinie i rozchodniki.

Ratusz zapowiada, że projekt „Deszczowe ogrody – dobrze nawodnione miasto” w miarę możliwości finansowych będzie kontynuowany i w pozostałych lokalizacjach z listy, dla których przygotowana została dokumentacja, w przyszłości też powstaną ogrody. Urzędnicy zachęcają przy tym do lektury opracowanego w ramach projektu „Poradnika budowy ogrodów deszczowych” i elektronicznej broszury poświęconej tworzeniu ogrodów deszczowych i ich znaczenia dla krajobrazu miejskiego, która dostępna jest na stronie miasta. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here