Dialog miłości

Ćwierć wieku trwa już współpraca prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej z ewangelickim okręgiem kościelnym Balingen, ale dialog ekumeniczny lubelskich wiernych Kościoła wschodniego ma dużo dłuższą historię i na koncie znaczne sukcesy.


– Choć w praktyce organizacji jesteśmy jeszcze podzieleni, to ontologicznie stanowimy przecież jedność, a nasza aktywność, wymiana, także na polu kultury, to taki właśnie, może drobny, ale konsekwentny krok w stronę pełnej jedności – podkreśla ks. abp Abel, prawosławny metropolita lubelsko-chełmski.

– Dzięki naszym prawosławnym partnerom jesteśmy w stanie na nowo odkrywać piękno i wartość liturgii, co jest dla nas wielką radością – podkreśla Widmann Beatus, dziekan ewangelickiego okręgu kościelnego Balingen, w niemieckiej Badenii-Wirtembergii. W dialogu i wymianie doświadczeń między wspólnotami wiernych tradycyjnie uczestniczy też lubelska parafia ewangelicka. Ks Grzegorz Brudny, jej proboszcz, podkreśla, że takie inicjatywy idealnie wpisują się w jedno z haseł przewodnich obchodów 100-lecia niepodległości w naszym mieście: „Lublin – miasto zgody religijnej”. W cyklu imprez odbyły się m.in. koncerty chóralne oraz konferencja naukowa na Wydziale Politologii UMCS „W poszukiwaniu tego, co łączy”. Przez ostatni miesiąc na ogrodzeniu świątyni luterańskiej przy ul. Ewangelickiej można też było oglądać wystawę fotograficzną „Lublin ekumeniczny 2018. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018)”, przybliżającą udział poszczególnych wspólnot religijnych w budowaniu tożsamości naszego miasta. TAK