Doją miejskie spółki

Prezydent Chełma Jakub Banaszek całkowicie przewietrzył rady nadzorcze spółek komunalnych. W ich składy powołał m.in. prezydentów: Starachowic, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz sekretarza generalnego Porozumienia, żonę wiceszefa tej partii, posła Marcina Ociepy z Opola. Dał im też sowite wynagrodzenia, o jakich poprzednicy mogli tylko pomarzyć. W tym przypadku olbrzymie problemy finansowe Chełmskiego Parku Wodnego, czy MPRD zeszły na drugi plan…

W poprzednich latach w radach nadzorczych chełmskich spółek komunalnych zasiadały osoby związane przeważnie z Chełmem. Chętnych nigdy nie brakowało, bo dodatkowe pieniądze i zwykle niezbyt ciężko zarobione kuszą. Jednak wraz z objęciem urzędu prezydenta miasta przez Jakuba Banaszka chełmianie wypadają z rad. Prezydent Chełma zaczął stopniowo sięgać po kandydatów z zewnątrz, kojarzonych ze Zjednoczoną Prawicą. Dziś w składach rad nadzorczych, roi się od osób niemających wcześniej z Chełmem nic wspólnego.

Nowe składy rad nadzorczych miejskich spółek, od samego początku były owiane tajemnicą. Biuro Prasowe Prezydenta, mimo że o to pytaliśmy aż trzykrotnie, nie kwapiło się z podaniem nazwisk, odsyłając nas na strony internetowe Krajowego Rejestru Sądowego. Fakty są jednak takie, że nie wszystkie zmiany, do jakich doszło w składach rad nadzorczych spółek, już zostały naniesione w KRS.

Urzędnicy najwyraźniej zapomnieli, że właścicielem spółek jest miasto, a mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto je nadzoruje i nimi zarządza. W ubiegłych latach z tego typu informacjami nigdy nie było problemów. Problemy pojawiły się w obecnej kadencji i wygląda to tak, jakby prezydentowi bardzo zależało na tym, by chełmianie o osobach z zewnątrz, które trafiły do rad nadzorczych, dowiedzieli się jak najpóźniej, albo najlepiej nie poznali ich wcale.

MPGK

W Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, jak już informowaliśmy, na czele rady nadzorczej jesienią ubiegłego roku stanął Piotr Woźny, obecnie prezes kontrolowanej przez jednego z najbogatszych Polaków, Zygmunta Solorza, spółki akcyjnej Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin. Wcześniej Woźny był prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także szefował radzie nadzorczej chełmskiego MPEC. Jako przewodniczący rady nadzorczej MPGK kasuje 4 843,30 zł. Przed podwyżką brał o 4 182,85 zł mniej. Wiceprzewodniczącym rady jest chełmianin Zbigniew Bajko, prezydent miasta w latach 1994-1998, wiceprezydent w 2006 r. i były miejski radny. Wcześniej za swoją pracę w radzie dostawał 2 421,65 zł. Obecnie jego wynagrodzenie wynosi 4 403 zł. Skład rady uzupełniają: Kacper Woźniak – adwokat z Warszawy oraz przedstawiciele załogi, Jarosław Gruszecki i Wojciech Kierepka. Ich apanaże pozostały na dotychczasowym poziomie i wynoszą 1 981,35 zł miesięcznie.

MPEC

Od listopada minionego roku szefem rady nadzorczej w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej jest wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński. Dieta, jaką otrzymuje, to 4 843,30 zł. Wcześniej dostawał o 650 zł mniej. Wiceprzewodniczącym rady pozostał chełmianin Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego. Jego wynagrodzenie wynosi 4 403 zł. W radzie nadzorczej MPEC w dalszym ciągu zasiada starosta powiatu siedleckiego Karol Tchórzewski. Od niespełna dwóch miesięcy, o czym już informowaliśmy, jest w niej także Tomasz Kulikowski, dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Skład rady uzupełniają przedstawiciele załogi, Marek Wałecki i Andrzej Choiński. Diety członków pozostały na dotychczasowym poziomie i wynoszą 1 981,35 zł.

Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie

Nowym przewodniczącym rady nadzorczej mającej olbrzymie problemy finansowe spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie, został Łukasz Gałczyński. Wcześniej zasiadał w radzie MPEC. Gałczyński na co dzień wicedyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W swoim CV ma też pracę w ministerstwie zdrowia, podobnie, jak prezydent Jakub Banaszek. Spółka, mimo że rok po roku notuje stratę, przewodniczącemu rady płaci co miesiąc 3 742,55 zł. Zastępcą Gałczyńskiego w radzie jest… prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. Wysokość jego diety to 3 302,25 zł. W radzie zasiada też znany chełmski radca prawny Tomasz Grabek, pracujący również w Urzędzie Miasta. Jego wynagrodzenie wynosi 1 541,05 zł. Z radą pożegnali się natomiast chełmianie, Joanna Jagiełło-Hulanicka oraz radca prawny Hubert Kuranc. Co ciekawe, przed podwyżkami przewodniczący rady nadzorczej zarabiał zaledwie 660 zł, a pozostali członkowie po 440,30 zł.

PUM

Będąca w trakcie restrukturyzacji spółka równie sowicie płaci swoim członkom rady nadzorczej. Jego nowa przewodnicząca Izabela Pado, z zawodu najprawdopodobniej adwokat, dostaje tyle samo co Gałczyński, czyli 3 742,55 zł. Jej zastępca, Piotr Urbanek, od dwóch miesięcy prezes chełmskiego MPRD, kasuje 3 302,25 zł. W radzie zasiadają jeszcze trzy osoby: Michał Skwarek, Dariusz Nafalski i Marcin Stocki. Ich diety wynoszą 1 541,05 zł. Wcześniej jej przewodniczący Stanisław Derehajło, na co dzień wicemarszałek województwa podlaskiego (w latach 1998-2017 wójt gminy Boćki), a także szef Porozumienia na Podlasiu i sekretarz generalny tej partii, zarabiał 1 320 zł. Wiceprzewodniczący, którym był Mieczysław Nizio, brał 1 100 zł, a członkowie po 880,60 zł.

CLA

Stanisław Derehajło objął natomiast stery w radzie nadzorczej Chełmskich Linii Autobusowych. Jako jej przewodniczący zarabia 2 421,65 zł. To drobne w porównaniu do tego, co w 2018 r. Derehajło zarobił na etacie w Państwowym Instytucie Badawczym Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Tam zgarnął aż 215 tys. zł. Z zawodu jest nauczycielem historii, ma pokaźne gospodarstwo rolne i jego wiedza na temat miejskiej komunikacji jest co najmniej zastanawiająca. Nie sądzimy, by w jakikolwiek sposób miał pomóc prezydentowi wdrożyć bezpłatną komunikację w mieście.

Dla porównania, przed podwyżką, dieta poprzednika Derehajły wynosiła 1 320 zł. Wiceprzewodniczącym pozostał Dariusz Kurus, reprezentant załogi CLA, za co dostaje 2 201,50 zł. Członkami rady, co wynika z KRS, są Mariusz Doliński oraz Agnieszka Magdziarz-Orłowska, osoby związane z Chełmem. Ich wynagrodzenia wynoszą 1 541,05 zł. Wcześniej wiceprzewodniczący dostawał 660 zł, a członkowie po 440 zł.

ChTBS

W składzie rady nadzorczej Chełmskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przeważają osoby z zewnątrz. Na jej czele stoi Krzysztof Chojniak, od blisko 15 lat prezydent… Piotrkowa Trybunalskiego. Zastępcą przewodniczącego jest Aleksandra Leszczyńska-Ociepa, prywatnie żona posła Marcina Ociepy z Opola, wiceszefa Porozumienia. W radzie zasiada… „aniołek Kaczyńskiego” (grupa młodych działaczek PiS, będących twarzami kampanii wyborczej w 2011), czyli Magdalena Wiciak z Bielska-Białej. Skład, według KRS, uzupełnia Mateusz Mróz. Wynagrodzenia członków rady przedstawiają się następująco: przewodniczący – 2 421,65 zł, wiceprzewodnicząca – 2 201,50 zł, pozostali – 1 541,05 zł. Poprzednie diety członków rady przy nowych wyglądają bardzo blado. Przewodniczący otrzymywał 660 zł, a pozostałe osoby w niej zasiadające po 440 zł. Wcześniej, co wynika z pełnego odpisu KRS, w radzie zasiadali: Tadeusz Stasieczek, Mirosław Panasiuk i Barbara Wróbel.

MPRD

Stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych sprawuje Marek Materek. Od dwóch kadencji jest prezydentem… Starachowic, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość. Materek dostaje dietę w wysokości 2 421,65 zł. Zastępcą przewodniczącego jest Paweł Lasocki. Jego wynagrodzenie wynosi 2 201,50 zł. W składzie rady jest jeszcze, związana – wszystko wskazuje na to – z województwem kujawsko-pomorskim, Justyna Łapińska. Jej uposażenie to 1 541,05 zł. Z zasiadaniem w radzie nadzorczej MPRD w ostatnim czasie pożegnali się: Dominik Kisiel, Edward Zyśko i Paweł Krystjańczuk. Przed podwyżkami przewodniczący rady dostawał 1320 zł, wiceprzewodniczący – 1 100 zł, a członkowie – 880 zł. (s)

5 KOMENTARZE

  1. Chyba Chełmski PiS w brodę sobie pluje. Nawet tak zasłużonego Buzia wykopali. Dokładnie zostali wystrychnięci na dudków.

  2. Doimy, bo nam to się zwyczajnie należy. Kiedy jak nie teraz możemy się nachapać. Władzę zdobyliśmy nie dla Was, tylko dla siebie i teraz zbieramy wszystko co się da. Nawet nie możecie sprawdzić skąd mamy dochody, bo w oświadczeniach majątkowych wpisujemy inf. z PIT-37. I co nam zrobicie?
    C. Banaszejro

  3. „W składzie rady nadzorczej Chełmskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przeważają osoby z zewnątrz. Na jej czele stoi Krzysztof Chojniak, od blisko 15 lat prezydent… Piotrkowa Trybunalskiego.”

    Co ciekawe, ten Chojniak został z 15 lat temu wyrzucony z PiS-u. Co więc robi w tej radzie nadzorczej?
    To taki zdolny facet, że nawet na wyższej uczelni wykłada, mając jedynie tytuł magistra inżyniera elektryka po Politechnice Częstochowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here