Dokończenie Dworcowej czeka na Polski Ład

Kontynuacja przebudowy ulicy Dworcowej uzależniona jest od dofinansowanie z programu Polski Ład

Dobiegły końca prace związane z przebudową pierwszego odcinka ulicy Dworcowej. Ich koszt wyniósł nieco ponad 3,5 mln zł brutto. O to, kiedy ruszy przebudowa drugiego, bardziej zdewastowanego odcinka, pytają zniecierpliwieni mieszkańcy ulicy Brzegowej. Z kolei mieszkańcy wyremontowanego fragmentu Dworcowej zastanawiają się, czy odwodnienie wydłuż ulicy wykonano prawidłowo.

Ulica Dworcowa, a zwłaszcza jej zachodnia część, od lat uchodzi za jedną z najbardziej zdegradowanych ulic w mieście. Ze względu na liczne dziury w nawierzchni kierowcy po prostu ją omijają. Nawet mieszkańcy ul. Brzegowej, dla których Dworcowa to najkrótsze połączenie z centrum Świdnika, wolą nadłożyć kilka kilometrów i do swojego miasta dojechać przez Lublin, niż narażać się na „urwanie” koła, bo o to na Dworcowej nietrudno.

W ubiegłym roku Starostwu Powiatowemu w Świdniku, do którego należy droga, udało się pozyskać środki na przebudowę i ogłosić przetarg na wykonanie pierwszego etapu przebudowy ulicy. Prace ruszyły kilka miesięcy temu. Przebudowany został odcinek o długości niespełna kilometra (947 m) od ul. Struga do skraju lasu. Wykonawcą była KPRD Lublin, a prace kosztowały 3,534 mln zł brutto, czyli taniej niż zakładano. Przebudowa była dofinansowana z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, a powiat otrzymał na to zadanie 4,5 mln zł.

Pierwszy etap prac został już zakończony i odebrany, choć nie bez uwag. Na wiosnę wykonawca będzie zobowiązany zająć się m.in. terenami zielonymi.

O to, kiedy wystartuje kolejny etap prac, w ubiegłym tygodniu pytali nas mieszkańcy ulicy Brzegowej.

– Pierwsza część, ta która była w lepszym stanie, została wyremontowana, pytanie co z drugim fragmentem, tym, który jest w o wiele gorszym stanie? – dociekają świdniczanie.

Starostwo Powiatowe w Świdniku, o czym informowaliśmy przed tygodniem, stara się o dofinansowanie na te prace w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.

– Jeśli dostaniemy „zielone światło” w sprawie finansowania chcielibyśmy, aby inwestycja ruszyła jak najszybciej – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki. – Planujemy ją zrealizować w formule „zaprojektuj i wybuduj”, tzw. procedurą ZRID-owską. W tej chwili opracowujemy program funkcjonalno-użytkowy, czyli dokument, który pozwoli wstępnie zaplanować tę infrastrukturę. Myślę, że szansa na dofinansowanie jest spora, bo Dworcowa jest priorytetem na liście drogowych inwestycji powiatu.

Zgodnie z wstępnymi założeniami powiatu, drugi etap modernizacji ul. Dworcowej objąłby 1,5-kilometrowy odcinek od lasu do ul. Brzegowej. W planie jest budowa jezdni i oświetlenia oraz chodnika i ścieżki rowerowej.

– Planujemy, że chodnik będzie przebiegał od strony lasu, a droga rowerowa od strony torów. Dzięki temu piesi nie będą zawadzać rowerzystom i odwrotnie. Ścieżka rowerowa będzie połączona z ciągiem pieszo-rowerowym, który powstał w ramach pierwszego etapu przebudowy Dworcowej. Bierzemy pod uwagę również takie rozwiązanie, aby ulicę Wojska Polskiego, przy której do samego lasu biegnie miejska droga rowerowa, połączyć ekologiczną, biegnącą przez las ścieżką z ulicą Leśną, a z ulicy Leśnej rowerzyści będą wjeżdżać na ścieżkę, która powstanie w ramach drugiego etapu. Zamierzam podjąć rozmowy na ten temat z Lasami Państwowymi – dodaje wicestarosta.

Według wyliczeń powiatu wstępny szacunkowy koszt realizacji drugiego etapu ulicy Dworcowej to ok. 7,2 mln zł.

Choć formalnie budowa pierwszego odcinka ulicy Dworcowej dobiegła już końca, właściciele zlokalizowanych tu posesji zastanawiają się, czy aby na pewno prawidłowo wykonano odwodnienie ulicy. Pytanie w tej sprawie skierowali do radnego rady miasta Świdnik, Waldemara Białowąsa (KO).

– Czy według pana jest to bezpieczne dla użytkowników drogi? Czy jest to estetyczne? I ostatecznie jak my, jako mieszkańcy, mamy utrzymać w tym czystość i wykosić trawę? – napisała do radnego jedna z mieszkanek, załączając zdjęcia rozkopanej ziemi.

– Nie jest to inwestycja miasta, a powiatu, ale uzyskałem informację, że przebudowa ul. Dworcowej została odebrana w grudniu ubiegłego roku z nieistotnymi dla funkcjonowania drogi niedoróbkami. Poinformowano mnie, że warunki atmosferyczne uniemożliwiły wykonanie malowania poziomego oraz zagospodarowanie terenów zielonych, w tym profilowanie gruntu i obsianie trawą. Prace te, mają zostać wykonane do 15 maja br., a zgłaszane przez użytkowników drogi uwagi, takie jak te na zdjęciu, zostaną przez powiat przekazane wykonawcy celem poprawy i dostosowania do obowiązujących standardów – przekazał radny. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here