Dołożyli do megadworca

Miasto dołożyło brakujące pięć mln zł i rozstrzygnęło przetarg na budowę autobusowego dworca metropolitalnego, który powstanie między ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową. Inwestycję za 231 mln zł zrealizuje Budimex. Mimo kilkumiesięcznego poślizgu, związanego z wyłonieniem wykonawcy, wyznaczony na lato 2022 roku termin zakończenia budowy ma zostać dotrzymany.


Na wykonanie inwestycji miasto chciało maksymalnie wydać ok. 226,5 mln złotych. Do Zarządu Dróg i Mostów wpłynęło sześć ofert – wszystkie przekraczały tę kwotę. Urzędnicy dołożyli jednak brakujące pieniądze. Najmniej, bo ok. 231,5 mln złotych, zaproponował, warszawski Budimex i właśnie ta firma zwyciężyła. – Po przeprowadzeniu kontroli przez Urząd Zamówień Publicznych, będziemy mogli podpisać umowę. W Lublinie powstanie nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, który będzie wizytówką miasta – zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.

Dworzec będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Dla komunikacji zamiejskiej przewidziano 43 stanowiska. Łączna powierzchnia placów manewrowych wraz z peronami wyniesie ponad 19,4 tys. m2. Dworzec ma się wyróżniać „zastosowaniem rozwiązań podyktowanych troską o środowisko”. W planie jest np. użycie gruntowych pomp ciepła, które dostarczą energię potrzebną do ogrzania budynku. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte będą panelami fotowoltaicznymi, które zapewnią „samowystarczalność energetyczną” budynku. Na dachu dworca planowane są nasadzenia zieleni. Z kolei system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin i do celów sanitarnych.

Nowy wygląd będzie mieć plac Dworcowy. Po całkowitym usunięciu ruchu samochodów stanie się ozdobnym deptakiem połączonym z głównym wejściem do dworca kolejowego. Przed dworcem PKP pojawią się zatoki z miejscami typu Kiss&Ride (do krótkiego postoju). Przedłużeniem Placu Dworcowego będzie ul. 1 Maja. Pojawią się tam m.in. nowe drzewa i krzewy, miejsca parkingowe czy stojaki rowerowe. W planie jest też rozbudowa ul. Krochmalnej.

Zmodernizowane zostaną również ulice: Młyńska, Pocztowa i Gazowa. Zaplanowano też budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz wykonanie łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego. Budowa ma się zakończyć w wakacje 2022 roku. Całkowita wartość projektu wyniesie około 300 milionów złotych (w planie są również inne zadania), z czego ponad 173 miliony będą pochodzić ze środków unijnych. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here