Dostrzegli korki na Szpitalnej

Urzędnicy chełmskiego magistratu wreszcie przyznali, że sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Szpitalnej z Rejowiecką sprawia problemy. Z powodu braku bezpiecznych lewoskrętów powstają korki. Powrót do poprzedniej sygnalizacji jest możliwy, ale gdy będą pieniądze.

Po przebudowie drogi krajowej nr 12 na ul. Szpitalnej w każdy dzień roboczy, w godzinach szczytu, powstają gigantyczne korki. Niekiedy sięgają one wjazdu na teren chełmskiego szpitala. Wszystko przez to, że ktoś na etapie opracowania dokumentacji projektowej nie dopilnował, by układ sygnalizatorów pozostawić „po staremu”, czyli z bezpiecznymi lewoskrętami w Rejowiecką.

Problematyczna sygnalizacja została zaakceptowana, wybudowana, a miasto zapłaciło za kolizyjne rozwiązanie. Wydawałoby się, że po przebudowie powinno być tylko lepiej. W przypadku skrzyżowania Szpitalnej i Rejowieckiej tak jednak nie jest. Kierowcy od początku narzekają, że teraz muszą swoje odstać w korkach. Zwłaszcza gdy jadą do pracy i wracają z niej do domów. Na ten temat pisaliśmy wiele razy, po sygnałach od podirytowanych mieszkańców Chełma, tracących czas.

Problem korków na Szpitalnej poruszali też chełmscy radni. Ostatnio interpelację w tej sprawie złożył Mariusz Kowalczuk. Radny zaznaczył, że w godzinach szczytu na Szpitalnej tworzą się korki i zwrócił się do komisji do spraw bezpieczeństwa przy prezydencie miasta o przeanalizowanie możliwości powrotu do poprzedniej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Rejowiecką. – Zielona strzałka dla skręcających w lewo pozwalała na bezpieczny manewr i dzięki niej więcej aut mogło zjechać z ul. Szpitalnej. Bardzo proszę o potraktowanie tej sprawy jako pilną – napisał radny Kowalczuk.

Urzędnicy w końcu przyznali kierowcom rację i potwierdzili, że na Szpitalnej w godzinach szczytu tworzy się zator. W odpowiedzi na interpelację radnego Kowalczuka prezydent Jakub Banaszek zaznaczył, że sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Rejowieckiej i Szpitalnej obecnie funkcjonuje w oparciu o program i układ sygnalizatorów wdrożony w ramach przyjętych założeń wynikających z dokumentacji projektowej przebudowy drogi krajowej nr 12.

– Analiza sytuacji w obrębie skrzyżowania oraz na ul. Szpitalnej potwierdza, że od strony szpitala występuje duże natężenie ruchu drogowego i zatory drogowe, wynikające z braku bezkolizyjnego przejazdu w lewo względem pojazdów jadących od strony ul. Trubakowskiej – napisał prezydent. – Wprowadzenie innego cyklu, zmiana długości światła zielonego, a także umożliwienie obsługi wybranych relacji sygnalizatorami kierunkowymi jest możliwe, wymaga jednak stworzenia całkowicie nowego programu sygnalizacji świetlnej, co w chwili obecnej nie jest możliwe ze względu na brak zabezpieczonych funduszy na ten cel. (cz)

2 KOMENTARZE

  1. Do Galerii z Rejowieckiej jest dodatkowy pas zjazdu ktory jest zbyt krotki. Wystarczy czasami jeden samochod wiecej zeby
    pas ruchu w strone ronda byl zablokowany.
    Jadac od wiaduktu Rejowiecka jest kreta i z uskokami jakby to w czyms mialo pomoc……po zmierzchu mozna zaczepc o pol metrowy kraweznik, majac czasami Tira po prawej trzeba sie modlic zeby nie zaczepil…
    Najlepiej postawic znak droga tylko dla rowerow i po klopocie….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here