Dotacja na skrzyżowanie

Skrzyżowanie Lwowskiej z ul. Wieniawskiego oraz Drogą Męczenników Majdanka zostanie przebudowane! I to w tym roku. Miasto dostało informację o przyznanej na tę inwestycję dotacji z rezerwy budżetu państwa. Do chełmskiej kasy trafi ok. 1,4 mln zł.

Wiadomością o przyznanej miastu pomocy finansowej z budżetu państwa prezydent Agata Fisz podzieliła się z radnymi na ostatniej sesji. – Jest to informacja z ostatniej chwili. Chełm otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 1,4 mln zł, które w całości zostanie przeznaczone na przebudowę skrzyżowania ulicy Lwowskiej z Wieniawskiego i Drogą Męczenników Majdanka. Czekamy teraz na podpisanie umowy o przyznanym dofinansowaniu – tłumaczyła prezydent.

Przy tym właśnie skrzyżowaniu bardzo często tworzą się korki. Zwłaszcza, gdy awarii ulegnie sygnalizacja świetlna, a ta w ostatnich latach psuła się dość często. Kierowcy wielokrotnie narzekali na duże problemy z wyjazdem z osiedla Słoneczne.

W ramach inwestycji skrzyżowanie ma być kompleksowo przebudowane. Projekt obejmuje poszerzenie jezdni, dzięki czemu będzie można wyznaczyć dodatkowe pasy ruchu, ułatwiające przejazd przez skrzyżowanie. Powstaną też zjazdy, chodniki, kanalizacja burzowa i nowa sygnalizacja świetlna. Przejścia dla pieszych zostaną wytyczone w nowych miejscach.

Miasto Chełm od ponad 10 lat skutecznie sięga po dofinansowanie inwestycji drogowych z rezerwy budżetu państwa. Otrzymało dotąd ponad 10 mln zł. Dzięki uzyskanym pieniądzom w poprzednich latach wyremontowano m.in. aleję Armii Krajowej, wiadukt, rondo im. Zrzeszenie Wolność i Niepodległość, rondo im. Romana Dmowskiego, skrzyżowanie Rejowieckiej i Szpitalnej, ul. Podgórze, czy ul. Hrubieszowską.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na około 2,6 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich w Chełmie w miniony czwartek ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy. Przebudowa skrzyżowania Lwowskiej z Wieniawskiego i Drogą Męczenników Majdanka ma być ukończona do 30 września. (s)