Drenaż kieszeni

Mamy najwyższy poziom inflacji od 10 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług w maju wzrosły o 4,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

„Ale drogo” – to pierwsze, co przychodzi do głowy większości klientów po każdych zakupach i odejściu od kasy sklepowej. Każdy przeciętny „zjadacz chleba” zauważa, że „na życie” wydaje ostatnio coraz więcej. Jakiś czas temu w artykule „Drożyzna” informowaliśmy, że w marcu br. średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 3,2 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Tak wynikało z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tendencja wzrostu się utrzymuje, o czym świadczą kolejne podawane wyliczenia GUS-u. W wydanym przez niego komunikacie czytamy, że „ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,8 proc. (wskaźnik cen 104,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc. (wskaźnik cen 100,3)”.

W górę poszły zarówno ceny żywności, jak i napojów bezalkoholowych, nośników energii, paliw. Na podstawie tych danych analitycy informują, że poziom inflacji jest najwyższy od 10 lat. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here