Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto będzie nowym burmistrzem Świdnika. Zmierzą się w niej aktualny wiceburmistrz Świdnika Marcin Dmowski i radna rady powiatu Edyta Lipniowiecka. W Radzie Powiatu Świdnickiego większość utrzymała prawica startująca tym razem nie pod szyldem PiS, ale Rodzina i Prawo.
Samorządowa kampania wyborcza w Świdniku w tym roku wyglądała zdecydowanie ciekawiej. Pod koniec lutego swój start w wyborach oficjalnie potwierdzili wspierany przez burmistrza Waldemara Jaksona, jego zastępca – Marcin Dmowski (KWW Marcin Dmowski Porozumienie Samorządowe) i reprezentantka obecnej opozycji, radna rady powiatu Edyta Lipniowiecka (KWW Koalicja 15 października). Niedługo po tym do grona kandydatów dołączył radny miejski, z klubu burmistrza Jaksona Marcin Magier, reprezentujący KWW Projekt Świdnik. Choć na „giełdzie nazwisk” Magiera wymieniano w kontekście kandydatów na burmistrza, jego start był mimo wszystko pewnym zaskoczeniem. Wiadomym było, że Dmowski i Magier będą walczyć o głosy tej samej grupy wyborców, co oznaczało, że wynik wyborów na burmistrza raczej nie rozstrzygnie się w pierwszej turze. I ten scenariusz się sprawdził.
W drugiej turze wyborów, 21 kwietnia, Marcin Dmowski, który zebrał 46,63 proc. głosów (6 902 głosy), zmierzy się z Edytą Lipniowiecką – 32,27 proc. (4 777 gł.).
– I mamy historyczny wynik. Dziękuję za każdy oddany za mnie głos, każdy znaczy dla mnie dużo. Po raz pierwszy w Świdniku będzie druga tura w wyborach na burmistrza. Do Rady Miasta wprowadziliśmy 8 radnych z czego 5 to kobiety. Teraz czas na kobietę Burmistrza. Będę o to walczyła z całych sił – skomentowała E. Lipniowiecka na swoim Facebooku.
Za głosy dziękował także M. Dmowski
– Jestem wdzięczny każdemu, kto zagłosował w tych wyborach. Przed nami dogrywka 21 kwietnia. Proszę Was o to, by jeszcze raz pójść i wyrazić swoją wolę. Przez te dwa tygodnie będę się starał dalej przekonywać do wizji miasta, jaką proponuję, ale dalej tylko pozytywnie, ponad podziałami, bez polityki – napisał wiceburmistrz.
W wyborach na burmistrza Marcin Magier uzyskał 21,09 proc. głosów. (3 122gł.). Jak przekazywali nasi sygnaliści, Projekt Świdnik był skłonny poprzeć kandydaturę M. Dmowskiego, w zamian za funkcję zastępcy burmistrza dla M. Magiera, w razie wygranej Dmowskiego. Najwyraźniej nic z tej koalicji nie wyszło, choć biorąc pod uwagę wynik wyborów, niewykluczone, że panowie jednak ponownie usiądą do rozmów.
Mandat w Radzie Miasta Świdnik zdobyli:
KWW Marcin Dmowski Porozumienie Samorządowe: Renata Elmerych, Włodzimierz Radek, Kazimierz Patrzała, Roman Kozak, Piotr Jankowski, Aleksander Suski, Janusz Królik, Katarzyna Rudnicka-Huczuk, Marcin Dmowski, Andrzej Krupa.
KWW Koalicja 15 Października – Elżbieta Migut, Magdalena Szabała, Magdalena Lemke-Matysiak, Grzegorz Doroba, Robert Syryjczyk, Małgorzata Gigilewicz, Edyta Lipniowiecka, Dariusz Zdunek.
KWW Projekt Świdnik – Mirosław Tarkowski, Marcin Magier, Michał Wypych.
Do Rady Powiatu dostali się:
Okręg Świdnik – Waldemar Jakson, Łukasz Reszka, Andrzej Radek, Andrzej Mańka, Tomasz Szydło (KWW Rodzina i Prawo), Mariusz Wilk, Dariusz Tokarzewski, Jakub Osina, Stanisław Stefańczyk (KWW Koalicja 15 Października), Łukasz Czemerys (KWW Konfederacja i Bezpartyjni).
Okręg Mełgiew – Franciszek Mróz, Michał Piotrowicz (KWW Rodzina i Prawo), Anna Pytka (KWW Trzecia Droga).
Okręg Piaski, Trawniki, Rybczewice – Marcin Najda, Dariusz Kołodziejczyk, Renata Trała (KWW Trzecia Droga), Zbigniew Twaróg, Arkadiusz Jurek (KWW Rodzina i Prawo), Przemysław Małysz ( KWW Konfederacja Bezpartyjni). (opr. w)