Drzewo w betonowym uścisku

Urzędnicy obiecują, że wolna przestrzeń wokół drzewa zostanie powiększona

– Okazałe drzewo rosnące na wysokości gmachu XXIII LO podczas przebudowy ul. Poniatowskiego zostało prawie całkiem otoczone betonem i płytkami, a tym samym pozbawione wystarczającego dostępu do wody. Jeśli nic się z tym nie zrobi, jestem przekonany, że przetrwa góra kilka lat – alarmuje jeden z naszych Czytelników.

Przed remontem drzewo rosło w pasie zieleni oddzielającym ulicę od chodnika, a jego korzenie miały swobodny dostęp do deszczówki. Po przebudowie po jednej jego stronie powstała betonowa ścieżka rowerowa, a po drugiej nowy chodnik. Wokół pnia pozostawiono jedynie niewielką przestrzeń ziemi, zapewniającą drzewu dostęp do wody. Nasz Czytelnik uważa, że to zdecydowanie za mało, by zapewnić mu wystarczające nawadnianie i zapewne drzewo w ciągu kliku lat uschnie. – Nie możemy do tego dopuścić. Każde drzewo w centrum jest na wagę złota – podkreśla mieszkaniec Wieniawy.

Jego uwagi przekazaliśmy urzędnikom. Ci przyjrzeli się dokumentacji i przeprowadzili wizję lokalną. Wyszło, że drogowcy wszystko zrobili zgodnie z projektem, ale projekt zawierał błąd, który na szczęście da się skorygować. – To drzewo faktycznie nie ma zapewnionych właściwych warunków bytowych. Pozostawiona wokół niego misa zostanie powiększona poprzez niewielkie zwężenie ciągu pieszego, na co pozwalają warunki technicz­ne dla budowy chodników. Chodnik mimo korekty nadal będzie posiadał szerokość zgodną z przepisami oraz dostosowaną do natężenia ruchu pieszych w tym miejscu – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Dodatkowe prace brukarskie w tej lokalizacji powinny zostać zrealizowane już wiosną. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here