Drzwi droższe o pół miliona

Przed miesiącem informowaliśmy, że znane są już ostateczne koszty przebudowy ZSE im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Po rozstrzygnięciu ostatniego przetargu na wymianę drzwi w budynku miały wynieść one ok. 16,5 mln złotych. Okazuje się, że trzeba będzie dołożyć do tego jeszcze ponad 500 tys. zł, bo wykonawca drzwi odstąpił od podpisania umowy, a nowo wybrany, jest o tyle droższy.


O dobiegającym końca generalnym remoncie zabytkowego budynku szkoły przy ul. Bernardyńskiej pisaliśmy kilkukrotnie. Jego koszt pierwotnie miał wynieść niecałe 12 mln zł, ale po jego rozpoczęciu pojawiały się dodatkowe prace do wykonania, które podniosły koszt inwestycji do niemal 16 mln zł i o kilka miesięcy przesunęły termin jej zakończenia. Wiosną tego roku, kiedy remont zbliżał się już ku końcowi miasto stwierdziło, że w budynku trzeba wymienić jeszcze drzwi wewnętrzne i zewnętrzne.

– Stolarka drzwiowa była mocno zużyta, a jej stan techniczny nie pozwalał na montaż mechanizmu pożarowego, który w sytuacji zagrożenia umożliwiałby otwarcie dwuskrzydłowych drzwi – informowała Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin, zapowiadając, że miasto ogłosi przetarg na wymianę 34 sztuki drzwi, w tym tych zewnętrznych.

Do przetargu stanęły trzy firmy, a najtańszą okazał PIKREM Piotr Kańczugowski z Lublina, z ceną 419 502,64 zł. Miasto na ten cel przeznaczone miało ok. 780 tys. zł więc zanosiło się na spore oszczędności, a całkowite koszty przebudowy i wyposażenia ZSE im. Vetterów miały się zamknąć kwotą nieco ponad 16,5 mln zł. Tymczasem PIKREM nie przystąpił do podpisania umowy.

Tak samo zrobiła firma Edach, która złożyła drugą pod względem ceny ofertę z kwotą 700 tys. zł. Co ciekawe to spółka będąca generalnym wykonawcą przebudowy szkoły. – Nie znamy powodów takich decyzji, wykonawcy wyłonieni w przetargu nie są zobowiązani do podawania powodów niepodpisania umowy na realizację zadania – mówi Monika Głazik.

W zaistniałej sytuacji Ratusz mógł unieważnić cały przetarg i rozpisać go od nowa lub dołożyć brakującą kwotę i wybrać trzecią, najdroższą ofertę w postępowaniu. Ze względu na naglące terminy i potrzebę powrotu uczniów do szkoły po wakacjach (dziś uczą się tymczasowo w kilku innych placówkach – dod. aut.) zdecydowano się na to drugie rozwiązanie.

Tym samym wymiana drzwi będzie kosztowała nieco ponad milion złotych, bo na taką kwotę opiewała oferta Fabryki Okien i Drzwi BAS Sp. z o.o. z Lublina. – Miasto podpisało już umowę z wykonawcą. Na dziś wyznaczony na 15 lipca termin wymiany drzwi, a tym samym zakończenie wszystkich prac w budynku szkoły Vetterów, nie uległ zmianie. Niemniej może zaistnieć konieczność aneksowania umowy i jego wydłużenia – zastrzega M. Głazik. Marek Kościuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here