Dwadzieścia lat z mundurem

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie już od dwudziestu lat prowadzi działalność innowacyjną związaną ze szkoleniem przygotowującym uczniów do pracy w formacjach mundurowych.

W roku szkolnym 2000/2001 ZSEiT jako jedyna szkoła w województwie lubelskim przystąpił do realizacji programu szkolenia wojskowego w ramach eksperymentu Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z inicjatywy placówki zorganizowano w 2001 I Sympozjum Klas Wojskowych, a w roku następnym II Sympozjum Klas Wojskowych, na którym opracowano standardy na egzamin końcowy dla uczniów klas wojskowych.

W 2002 roku rozpoczęto realizację programów innowacji pedagogicznych w dwóch klasach: technikum elektronicznym – szkolenie wojskowe we współpracy z Dywizjonem Artylerii Samobieżnej w Chełmie oraz liceum profilowanym – szkolenie obronne we współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie.

W kolejnych latach programy innowacji zostały dostosowane do wymagań minimum programowego określonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i były realizowane do 2017 roku na podstawie porozumień z Dowódcą Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, Komendantem Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie oraz Komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. We współpracy z Komendą Miejską Policji w Chełmie szkoła realizowała projekt „Młodzieżowa Służba Ruchu”.

Ten krótki rys oddaje nie tylko prekursorski aspekt działań Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, ale także dynamikę zmian w obszarze realizowanych innowacji. Niestabilna sytuacja międzynarodowa oraz nowe zagrożenia cywilizacyjne uzmysłowiły, jak ważna stała się kwestia zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa. Na rynku pracy są i będą poszukiwani specjaliści z zakresu ochrony i kontroli granic.

Mając świadomość tych potrzeb, zmodyfikowano autorskie programy nauczania, które od roku szkolnego 2017/2018 funkcjonują jako innowacje o nazwach: Ochrona granic – bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Szkolenie wojskowe – obrona terytorialna – edukacja wojskowa.

W tym samym roku szkolnym Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, jako pierwsza szkoła w Chełmie, przystąpił do udziału w programie pilotażowym Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Szkoła zakwalifikowała się już do IV edycji tego programu, w ramach którego od września 2020 roku zajęcia wojskowe nadal będą odbywać się przy wsparciu tzw. patronackich jednostek wojskowych i instytucji podległych MON w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz zajęć w szkole, na które przybywają instruktorzy.

Obecnie ZSEiT aplikuje do Programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. (mk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here