Dworek w Sielcu sprzedany

Gmina Leśniowice rozstrzygnęła przetarg na sprzedaż zabytkowego dworku w Sielcu. Nieruchomość będzie sprzedana za prawie 600 tys. zł. Nabywcy to byli mieszkańcy gminy Leśniowice. Po sfinalizowaniu transakcji dworek stanie się ich własnością i prawdopodobnie powstanie tam muzeum historyczne.

Dworek w Sielcu stał pusty, odkąd przeniesiono stamtąd podstawówkę. Gmina nie od razu wystawiła nieruchomość pod młotek. Leśniowiccy urzędnicy najpierw myśleli o dzierżawie, szukając kogoś, kto będzie miał pomysł na zagospodarowanie dworku. Ale nikt taki się nie zgłosił. Mieszkańcy Sielca podczas zebrań wiejskich opowiedzieli się za sprzedażą budynku wraz z przylegającym do niego parkiem podworskim. W ubiegłym roku gmina zamieściła ogłoszenie, wystawiając dworek na sprzedaż.

Przetarg planowany był pod koniec września, a cena wywoławcza dworku wraz z parkiem wynosiła 934 477,00 zł. Chętnych na zakup jednak wtedy nie było. Leśniowiccy samorządowcy postanowili udzielić przyszłemu nabywcy bonifikaty. Niedawno dworek raz jeszcze wystawiono na sprzedaż. Tym razem było dwóch oferentów. Nie byli to lokalni przedsiębiorcy, tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego. Obu stronom zależało na zakupie, co przełożyło się na ilość postąpień zgłoszonych podczas postępowania.

Przetarg wygrało małżeństwo byłych mieszkańców gminy Leśniowice. Jeśli chodzi o działkę zabudowaną dworkiem to najwyższa zaoferowana w przetargu kwota wyniosła 757 069,60 zł, a końcowa cena nabycia nieruchomości po udzieleniu 30-procentowej bonifikaty wynosi 529 948,72 zł. Z kolei najwyższa zaoferowana kwota przylegającej do dworku działki wyniosła 72 352,00 zł, a jej końcowa cena po bonifikacie to 62 295,07 zł. Całą nieruchomość sprzedano łącznie za 592 243,79 zł. W dworku prawdopodobnie powstać ma muzeum historyczne.

– Cieszymy się, że nabywcy dworku chcą, aby ten zabytkowy obiekt pozostawał dostępny i wciąż cieszył oczy innych, spełniając jednocześnie ważną funkcję społeczną – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

Budynek oraz park stanowią obiekty zabytkowe figurujące w rejestrze zabytków woj. lubelskiego. Budynek ma niezwykłą historię. Przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. To tutaj w XVIII w. przebywał po powrocie z Kaługi i tu zmarł Wacław Piotr Rzewuski, hetman polny koronny, dramatopisarz. Zabytkowy dworek rodziny Rzewuskich z II poł. XIX w, wzniesiony jest w stylu klasycystycznym, na miejscu wcześniejszego dworu. Nieruchomość znajduje się w odległości ok. 10 km od Chełma.

Wewnątrz budynku zachowały się wyjątkowe, kręcone schody, podłogi i drzwi z lat świetności dworu. Otoczenie stanowi piękny park założony w 1876 r., którego główną część stanowi aleja wiekowych jesionów prowadząca bezpośrednio do dworu. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. U wjazdu na teren parku ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. W sąsiedztwie zachowały się również ruiny baszty (od strony północno-zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590-1602. (mo, fot. UG Leśniowice)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here