Dyrektorzy w opałach?

Kto straci posadę, a kto ją utrzyma? Prezydent ogłosił konkursy na dyrektorów miejskich placówek oświatowych. Dokumenty można składać do wtorku 2 lipca br. Im bliżej ich rozstrzygnięcia, tym głośniej mówi się o kadrowych zmianach…

31 sierpnia br. sześciu dyrektorom miejskich placówek oświatowych kończą się pięcioletnie kadencje. Są to: Danuta Błażejczuk – PM nr 12, Bożena Koniczuk – ZSP nr 3, Wiesław Podgórski – SP nr 7, Iwona Ceret – SP nr 11, Marta Mazurek – ZSGiH oraz Jarosław Wójcicki – ZSEiT. W każdej z tych sześciu jednostek odbędzie się konkurs. Wszyscy dyrektorzy, którym kadencje dobiegają końca, mają co najmniej 10 lat stażu na obecnym stanowisku. Najdłuższym spośród dyrektorów placówek, w których odbędzie się konkurs, legitymuje się D. Błażejczuk. Jak dowiedzieliśmy się, rzekomo nie zamierza ona przystępować do konkursu, gdyż nosi się z zamiarem przejścia na emeryturę. Nie wiadomo jeszcze, kto zechce ją zastąpić.

Wielce prawdopodobne jest, że do zmiany na stanowisku dyrektora może dojść w Szkole Podstawowej nr 11. Jak ustaliliśmy, kierująca placówką od 15 lat Iwona Ceret, waha się, czy złożyć ofertę w konkursie, bo jej szanse na ewentualne zwycięstwo nie są już tak wysokie, jak choćby pięć lat temu. Przypomnijmy, że I. Ceret po reformie oświatowej przed dwoma laty objęła funkcję dyrektora, gdy Gimnazjum nr 6, którym przez kilkanaście lat zarządzała Dorota Cieślik, obecna dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w chełmskim magistracie, zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 11.

Wówczas to D. Cieślik zabiegała o to, by miejscy urzędnicy wyrazili zgodę na utworzenie odrębnej podstawówki, SP nr 6, przez co zachowałaby funkcję dyrektora placówki. Nieoficjalnie mówi się, że Iwonę Ceret na stanowisku dyrektora „Jedenastki” miałaby zastąpić polonistka, Ewa Gałka. W gronie potencjalnych kandydatów wymienia się też Tomasza Turowskiego – obecnego wicedyrektora SP nr 11 i Beatę Kalisio – polonistkę z tej samej szkoły. Ta ostatnia kilka lat temu pełniła funkcję zastępcy dyrektora Gimnazjum nr 6.

Pod znakiem zapytania rzekomo stoi też przyszłość dyrektorów Wiesława Podgórskiego w SP nr 7 i Bożeny Koniczuk w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Nam udało się dowiedzieć, że na dyrektora jednej z tych placówek zamierza kandydować Hanna Elak, która przez dwie kadencje kierowała szkołą w Stołpiu, a ostatnio przegrała konkurs.

Nie wiadomo też, czy pozycję dyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich obroni Marta Mazurek, choć akurat w jej przypadku ewentualna przegrana w konkursie byłaby dość dużym zaskoczeniem. Niemniej jednak coraz głośniej mówi się, że i w tej placówce ma zmienić się dyrektor. Poczekamy do konkursu.

W podobnej sytuacji co Mazurek znalazł się też Jarosław Wójcicki, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jeśli wystartuje w konkursie, a oprócz niego pojawi się jeszcze jakiś kandydat, może mieć problemy z zachowaniem posady.

Dokumenty do konkursów należy składać do wtorku 2 lipca. Rozstrzygnięcia mają zapaść w drugiej połowie lipca br. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here