Dzięki wam jesteśmy bezpieczni…

– Nie mamy już poczucia zagrożenia, które towarzyszyło naszym przodkom. Czujemy się bezpiecznie, bo mamy was – powiedział do lubelskich żołnierzy wojewoda Przemysław Czarnek podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego, które od 25 lat obchodzone jest 15 sierpnia dla upamiętnienia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z bolszewikami w 1920 roku.


Lubelskie obchody rozpoczęły się na placu Litewskim od złożenia wieńców pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy św. w archikatedrze nastąpiła część główna uroczystości na placu Zamkowym. – 15 sierpnia to wspaniały dzień. Bitwa warszawska była jedną z najbardziej znaczących w historii Europy, można ją porównać do słynnej bitwy pod Staliningradem – przekonywał wojewoda.

Przemysław Czarnek skierował apel do żołnierzy: – Sięgajcie do „głębokiej kopalni ideałów i wartości”, które zawsze przyświecały polskim rycerzom i żołnierzom. Życzę Wam wytrwałości”. Wojewoda przekazał też pamiątkowy medal dla żołnierzy Garnizonu Lublin.

Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się również w Świdniku. Rozpoczęły się nabożeństwem w kościele pw. NMP Matki Kościoła, po którym zebrani przeszli pod pomnik ks. Jana Hryniewicza gdzie wiązanki złożyli burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, przewodniczący rady miasta Janusz Królik, ks. Andrzej Krasowski oraz Marcin Magier z biura poselskiego posła Artura Sobonia. Burmistrz podkreślał, że 15 sierpnia to ważna data w historii naszego kraju.

– Dzisiejszy dzień łączy w sobie wiele wartości. Jest świętem narodowym i kościelnym, ale też rocznicą bitwy z 1920 roku, kiedy to cały naród stanął w obronie ledwie co odzyskanej niepodległości. Czcimy nim wszystkich Polaków, którzy na przestrzeni wieków bronili swoich rodzin, ojcowizny, ojczyzny, niepodległości i wiary spajającej nasz naród – mówił burmistrz.
(w) GR, KW