Dziewięć medali chełmskich zapaśników w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski

Podczas mistrzostw Polski Związek Zapaśniczy docenił sukcesy naszej najlepszej zawodniczki Anheliny Łysak i jej trenera Igora Lobasa

Znakomicie zaprezentowali się zapaśnicy oraz zapaśniczki Cementu Gryf Chełm podczas rozgrywanych w sobotę w Dąbrowie Górniczej Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Nasi zawodnicy zdobyli aż dziewięć medali, w tym dwa złote.

Zmagania w Dąbrowie Górniczej rozpoczęli „klasycy”. W kategorii do 72kg wystąpiło dwóch zawodników Cementu Gryf Chełm – Piotr Lewandowski oraz Hubert Sidoruk. Pierwszy z nich turniej rozpoczął od pewnej wygranej z zawodnikiem ZKS Granica Gdańsk Bartoszem Szafraniakiem (9-0), zaś w następnej uległ reprezentantowi Unii Racibórz Arkadiuszowi Gucikowi (1-1). Z kolei Sidoruk w pierwszej walce uległ wicemistrzowi świata Mateuszowi Bernatkowi (0-9), a w następnej wygrał z zawodnikiem UKS Sorga Zamość Łukaszem Naworolem (14-5). W walce o brązowy medal doszło do spotkania obu zawodników z Chełma. W bratobójczym pojedynku, po wyrównanej walce, górą w tym starciu okazał się Hubert, który wygrał (4-1) i zdobył swój pierwszy medal w grupie seniorów.

Występujący w kategorii do 97kg Igor Shepetun pierwszą walkę wygrał z zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski Igorem Gmitrasiukiem (8-2), zaś drugą z zawodnikiem AZS AWF Warszawa Jakubem Antoszewskim (9-0). W finale Shepetun musiał uznać wyższość swojego kadrowego kolegi z Poznania Gerarda Kurniczka, z którym przegrał (0-9), tym samym zdobywając tytuł międzynarodowego wicemistrza Polski.

Jeszcze lepiej w mistrzostwach spisały się nasze dziewczyny, które wywalczyły aż siedem medali, zapewniając Cementowi Gryf pierwsze miejsce w kategorii drużynowej.

W kategorii do 50kg brązowy medal wywalczyła Anna Król. W walce o brązowy medal Anna wygrała z zawodniczką MLUKS Karlino Amandą Tomczyk (7-6).

W kategorii do 53kg wystąpiła nasza olimpijka z Rio de Janeiro Katarzyna Krawczyk. Niewątpliwie w najmocniej obsadzonej kategorii turnieju, Kasia wygrała m.in. z Magdaleną Głodek (8-6) i z olimpijką z Tokio Roksaną Zasiną (7-2). W finale, po bardzo wyrównanym pojedynku, Kasia musiała uznać wyższość zawodniczki gospodarzy Jowity Wrzesień, z którą nieznacznie przegrała (2-4), tym samym zdobywając srebro.

W kategoria do 55kg wystąpiły dwie reprezentantki Cementu – Anastasiia Lebedieva oraz Monika Dadas. Lebedieva wywalczyła brązowy medal, zaś Dadas uplasowała się tuż za podium zajmując piąte miejsce.

W kategorii do 59kg  wystąpiła Anastasiia Padoshyk, która jak burza przeszła kolejne pojedynki i dopiero w finale musiała uznać wyższość zawodniczki AKS Białogard Julii Nowickiej, z którą przegrała (1-3).

Bezapelacyjnie najlepsza w kategorii do 62kg była Olha Padoshyk. Olha pewnie zwyciężyła swoje cztery pojedynki i zdobyła tytuł Międzynarodowej Mistrzyni Polski.

Aktualna wicemistrzyni Europy U-20 Alicja Nowosad po raz kolejny nie miała sobie równych wygrywając z każdą przeciwniczką. W walce finałowej Nowosad pokonała reprezentantkę MULKS Junior Dzierżoniów Adelheid Przybylak (5-1), zdobywając złoty medal w turnieju.

Występująca w kategorii do 76 kg Daniela Tkachuk zdobyła brązowy medal pokonują w małym finale zawodniczkę Boruty Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz Oliwię Nadolską przez poddanie przeciwniczki.

Podczas turnieju ogromne wyróżnienie otrzymała Anhelina Łysak. Nasza mistrzyni, która już zapewniła sobie miejsce w turnieju olimpijskim, została nagrodzona przez związek zapaśniczy kwotą 8 tys. zł, a jej trener klubowy Igor Lobas odebrał w nagrodę 3 tys. zł.

Trenerami zapaśników są: Dariusz Jabłoński oraz Andrzej Głąb, zaś trenerami zapaśniczek Igor Lobas oraz Dariusz Kucharski.