Ekspresowa budowa

Na lotnisku w Depułtyczach Królewskich dobiega końca budowa betonowego pasa startowego. Inwestycja pochłonie ponad 21,5 mln zł. Ale to nie wszystko. Uczelnia ma dostać jeszcze ponad 6 mln zł na rozbudowę drogi kołowania.

Budowany na lotnisku w Depułtyczach Królewski pas startowy ma 1020 metrów długości i 30 m szerokości. Inwestycja rozpoczęła się niespełna rok temu i zmierza ku końcowi. Pas jest niezbędny do pełnego funkcjonowania Centrum Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i należącego do uczelni lotniska. Umożliwi on wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych.

Dobiegły końca prace związane z rozkładaniem warstwy asfaltu betonowego na drodze kołowania, a następnie rozpoczęto rozkładanie warstwy na drodze startowej. To jeden z ostatnich, ważniejszych etapów realizacji inwestycji. Jak mówi rektor PWSZ, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, uczelnia ma jeszcze dostać dofinansowanie z budżetu państwa na ponad 6 mln zł na rozbudowę drogi kołowania. – Do końca roku powinniśmy uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące odbioru wykonanych robót na pasie startowym – mówi rektor Tofil. – Z kolei rozbudowa drogi kołowania powinna potrwać około pół roku.

Budowa pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich kosztuje ponad 21,5 mln zł. Inwestycję realizuje firma Pref-Bet Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów, mająca swoją siedzibę w gm. Wierzbica. PWSZ na budowę pasa dostała ponad 16 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z własnego budżetu uczelnia dołożyła około 5 mln zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here