Epidemia, remonty i wiosna

W gminie Leśniowice, mimo epidemii, trwają inwestycje.

Trwa remont świetlicy w Leśniowicach. Mimo stanu epidemii prace postępują zgodnie z harmonogramem. Inwestycja jest możliwa dzięki 784 tys. zł dotacji, jaką samorząd otrzymał na remonty trzech świetlic wiejskich. Oprócz świetlicy w Leśniowicach inwestycja obejmuje jeszcze remonty świetlic w Pliskowie i Wygnańcach (koszt całej inwestycji to 1,6 mln zł). Zakres prac to: remonty posadzek, ocieplenie stropów ostatniej kondygnacji i ścian zewnętrznych, wymiana drzwi, okien i dachu, a także nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania w świetlicach.

– Pomimo zagrożenia koronawirusem prace inwestycyjne w naszej gminie odbywają się zgodnie z planem – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Firma Globin zapewnia, że prace związane z budynkiem świetlicy w Leśniowicach powinny zakończyć się do 30 czerwca.

W tym samym terminie powinna zakończyć się też budowa drogi w Dębinie. Prace trwają drugi tydzień, a wykonawcą robót jest zamojskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Na przebudowę drogi mieszkańcy Dębiny czekali od dawna. Wartość inwestycji to 272 653,45 zł. Niemal wszystkie inwestycje drogowe w gminie realizowane są dzięki pozyskanym dotacjom. Także przebudowa drogi w Dębinie nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

Remont prowadzony jest także wewnątrz Urzędu Gminy Leśniowice. Prace trwają, ale i tak w gminie Leśniowice, jak wszędzie, tematem numer jeden pozostaje koronawirus. Wszyscy marzą o tym, aby epidemia w końcu się zakończyła.

– Pandemia wywołana przez koronawirus wkracza w decydującą fazę, zatem kluczowe mogą być najbliższe tygodnie – napisała na Facebooku wójt Jabłońska. – Los nas wszystkich zależy przede wszystkim od nas, jak zachowujemy się w tym trudnym momencie. Niepokojące sygnały otrzymuję codziennie od Was o niewłaściwych zachowaniach osób powracających z zagranicy. Apeluję o odpowiedzialne zachowanie do powracających oraz ich rodzin. Nie oglądajcie się na innych, nie rozpowszechniajcie nieprawdziwych informacji. To od nas samych zależy dalszy nasz los. W myśl maksymy znanego polityka Johna F. Kennedy’ego – „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

Niech odżyje nadzieja

Dla złapania chwili „oddechu” od koronawirusa wójt Jabłońska zamieściła w internecie także zdjęcia oznak wiosny, czyli bociana (wylądował na gnieździe przy ośrodku zdrowia), a także kaczeńców.

– W życiu są zawirowania, ale w nich są też ścieżki do prostowania. Z chwilą przyjścia wiosny odżyje nadzieja. Podzielcie się pierwszymi zdjęciami tej wiosny. Ja już kilka mam – pisze na Facebooku wójt Jabłońska. (t)