Epidemia w odwrocie, kiedy referenda?

Mimo pandemii w kilku gminach odbyły się wybory uzupełniające do rad a mieszkańcy gminy Puławy będą w czerwcu wybierać nowego wójta. Dlaczego do dzisiaj nie odbyły się, zaplanowane na ubiegły rok, referenda w sprawie odwołania wójta i rady gminy w Sawinie? – pytają Czytelnicy.

20 grudnia w Sawinie miały się odbyć dwa referenda. W jednym mieszkańcy mieli głosować w sprawie odwołania wójta, w drugim – rady gminy. Z powodu pandemii koronawirusa komisarz wyborczy zawiesił głosowania. I chociaż minęło już pół roku, a sytuacja epidemiczna się uspokoiła to nowego terminu nie wyznaczono.

– A mimo pandemii odbywały się wybory uzupełniające do rad gmin a mieszkańcy gminy Puławy w czerwcu mają wybierać swojego wójta – mówią mieszkańcy Sawina. – Dlaczego wojewoda nie wyznaczył nowego terminu głosowania?

Okazuje się, że to nie jego kompetencje. Urzędnicy wojewody tłumaczą, że to komisarz wyborczy zawiesił referenda i to on wyznaczy ich kolejny termin. Tymczasem w biurze wyborczym w Chełmie dowiedzieliśmy się, że referenda zawieszono z powodu zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, które obowiązują do pierwszej dekady czerwca. I dopóki GIS nie wyda kolejnych, nie można wyznaczyć nowego terminu. Jak zatem w epidemii odbywały się wybory uzupełniające?

– Wybory uzupełniające do rady gminy np. w Starym Brusie i Wyrykach odbyły się bez głosowań, bo byli tam tylko pojedynczy kandydaci – mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie.

Jeżeli zarejestrowany jest jeden komitet wyborczy i zgłoszony jeden kandydat, to mandat jest obsadzony bez głosowania. – Nie potrzeba wtedy obwodowej komisji wyborczej, nie ma głosowania w lokalu wyborczym, więc nie ma ryzyka epidemicznego – mówi M. Krasa-Burak.

Inaczej także ma się sprawa wyborów na wójta Puław. Tam jest na razie wyznaczony ich termin na 20 czerwca. Podobnie jak wyznaczony był termin referendów w Sawinie. Ostatecznie od GIS będzie zależało to, czy wybory się odbędą. Nowych zaleceń sanitarnych należy się spodziewać na dniach. (reb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here