Falstart na budowie lubelskiego „Kopernika”

Centrum Nauki ma powstać w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym

Firma Trias AVI nie utworzy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym Centrum Nauki, wzorowane na warszawskim „Koperniku”. W czwartek LPNT odstąpił od umowy z wykonawcą projektu z uwagi na bardzo niski poziom zaawansowania prac i bardzo duże opóźnienia w jego realizacji. Wkrótce ma zostać ogłoszony nowy przetarg na wykonawcę.

Centrum Nauki to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, który będzie oparty na innowacyjnych i multimedialnych formach edukacji. Prace nad centrum wartym blisko 7 milionów złotych rozpoczęły się w maju ubiegłego roku. Pod koniec 2019 roku zakończono dokumentację projektową, a wiosną bieżącego roku został ogłoszony przetarg na wykonawcę, w wyniku którego została wybrana warszawska firma Trias AVI, która miała już na swoim koncie podobne projekty, m.in. odpowiadała za stworzenie instalacji audiowizualnych w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Białostockim Centrum Nauki Epicentrum, w Muzeum Schindlera i na stadionie PGE ARENA Gdańsk.

Zgodnie z warunkami umowy z końca kwietnia br. prace wykonawcze miały potrwać około sześciu miesięcy, a centrum miało zostać oddane pod koniec 2020 roku. W ubiegły czwartek Zarząd Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego podjął jednak decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą ze względu na bardzo niski poziom zaawansowania prac i bardzo duże opóźnienia w realizacji projektu.

– Zarząd w trakcie wizji lokalnej ocenił także jakość i innowacyjność wstępnych makiet przyszłych eksponatów, które miały tworzyć Centrum Nauki. Stwierdzono, że ich jakość budzi zastrzeżenia. W związku z powyższym, w celu kontynuacji działań prowadzących do utworzenia Centrum Nauki, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A. powołał grupę ekspertów pracujących nad zmianami w koncepcji Centrum Nauki. Koncentrują oni swoją uwagę na innowacyjnych formach przedstawiania nowych technologii, dotychczas niebranych pod uwagę w projekcie, takich jak np. wirtualna rzeczywistość – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Samorząd Województwa ma 96,66% udziałów w LPNT (pozostałe 3,34% Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

Rzecznik UMWL zapewnia, że Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A. nie poniósł żadnych wydatków na rzecz wykonawcy, gdyż nie zostały zrealizowane żadne elementy harmonogramu projektu, a brak realizacji zadeklarowanych działań poskutkował odstąpieniem od umowy. Wkrótce ma zostać ogłoszony nowy przetarg na wykonawcę. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here